Natalia Roentgen Budownictwo  Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

 Dlaczego warto wybudować dom drewniany?
Drewniane domy kojarzą się z dawnym budownictwem lub domkami letniskowymi. Jednak po latach uznawania drewnianego budownictwa za relikt, wraca zainteresowanie całorocznymi domkami drewnianymi. Większość domów budowanych w Polsce to budynki powstające w technologii tradycyjnej, ponieważ inwestorzy obawiają się, że domy drewniane są mniej trwałe od murowanych http://domyhbe.pl/pl/realizacje/dobra-szczecinska-dom-jednorodzinny. Obawy są bezpodstawne, ponieważ do drewnianego budownictwa zagościły nowoczesne technologie, które sprawiły, że tego typu budownictwo jest funkcjonalne, trwałe i wygodne. 

Wymagania pod względem drewna przeznaczonego na dom

Drewno stosowane do budowy domu musi być suszone przez 10 lat i odpowiednio zaimpregnowane, aby było odporne na wilgoć i szkodniki. Niektórzy wykonawcy nie przestrzegają powyższych norm i używają tańszego, a więc mniej odpornego na warunki atmosferyczne drewna, czym utrwalają przekonanie, że domy drewniane nie są trwałe. Rynek weryfikuje nierzetelnych wykonawców, a nagradza zaufaniem klientów firmy sprawdzone, dokładne i stawiające na jakość http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-katowice/. Dlatego przed wyborem wykonawcy powinno się przeczytać opinię o nim, sprawdzić, czy ma  wpis w KRS oraz przejrzeć stronę internetową i zobaczyć realizacje podobnych zleceń budowlanych.

 

Zalety domu drewnianego

Na rynku jest coraz więcej rzetelnych, uczciwych firm oferujących kompleksowe usługi najwyższej jakości w dziedzinie budowy domów drewnianych. Istotnym argumentem za budową domu drewnianego jest szybkość jego powstania. Czas budowy wynosi ok. 3 miesięcy.  Konstrukcja domu powstaje w fabryce, a na budowie łączone są poszczególne elementy. Budowy domu drewnianego w nowoczesnych technologiach nie ograniczają warunki atmosferyczne. Tego typu konstrukcje można układać również w zimie i nie trzeba brać pod uwagę okresu utrwalania się poszczególnych elementów składowych. Mniej pracy, mniejsze koszty ekipy, co skutkuje oszczędnością w kosztorysie budowy. Kolejne oszczędności to cena fundamentów pod dom z drewna – jest niższa niż w przypadku budynku murowanego, ponieważ fundamenty są lżejsze http://www.drewnokonstrukcyjnec24.pl/drewno-konstrukcyjne-poznan/. Rozbudowa domu drewnianego powstałego w konstrukcji szkieletowej jest  łatwiejsza niż budynku budowanego tradycyjnie – dokłada się kolejny moduł. Prostsze jest dobudowanie ściany. Mikroklimat w domach drewnianych jest korzystniejszy niż w murowanych. Domy drewniane całoroczne są lżejsze od murowanych. Mają mniejsze obciążenia konstrukcyjne i nie wymagają dodatkowych wzmocnień konstrukcji. Nie potrzebują ciężkich fundamentów i stropów żelbetonowych, które są kosztowne i wymagają dużego nakładu pracy ekipy budowlanej.

 

Oszczędność i ekologia

Cenionymi wartościami są ekologiczność i energooszczędność. Domy drewniane wpisują się  powyższe oczekiwania – mają znakomite parametry cieplne i są zgodne z naturą. Osiągnięcie tak dobrych właściwości cieplnych w przypadku domów tradycyjnych wymaga dużo więcej pracy i wyższych kosztów. Na mniejsze koszty budowy wpływa dokładność wymiarowa, łatwość układania poszczególnych elementów i prosty montaż instalacji. Budowa domów drewnianych pozwala na wyeliminowanie wszelkich mostków termicznych, które są zmorą budowlańców i mieszkańców budynków murowanych. Brak  mostków to mniejsze koszty ogrzewania, co jest ekonomiczne i ekologiczne.

W różnym stylu

Domy drewniane do całorocznego zamieszkania mogą mieć różną powierzchnię – od niewielkich domów parterowych do okazałych dworków.  Nowoczesna technologia pozwala na  budowanie takich domów w każdym stylu, np.: góralskim, wiejskim, z ozdobnym detalem architektonicznym, po domy w ultranowoczesnej, surowej stylistyce. Styl domu można dopasować do marzeń inwestora. Są też gotowe projekty domów drewnianych w różnorodnych stylach i każdy nabywca może wybrać projekt, który wzbudził jego zachwyt https://domyhbe.pl/pl/blog/dom-energooszczedny-z-drewna-klejonego. Dla podkreślenia nowoczesnego stylu domu stosuje się połączenia drewna ze szkłem, stalą, z kamieniem, czy klinkierem, które podkreślają urodę domu. Do domów budowanych w inspiracji tradycyjną architekturą drewnianą, wykorzystuje się do ozdabiania elewacji stylizowane wykończenia i ozdobniki.

 

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Dla bezpieczeństwa domowników ma wpływ ochrona przeciwpożarowa. Domy drewniane są pod tym względem optymalnie zabezpieczone i spełniają bardzo wysokie wymagania przeciwpożarowe. W budynku drewnianym ogrzewanym na paliwo stałe lub gazowe musi być wybudowany murowany komin lub kotłownia. Przy ogrzewaniu domu kominkiem najlepiej wybierać wkłady kominkowe, których zabudowę można wykonać z ozdobnych płyt kamiennych, który stanowi również wspaniały akcent aranżacyjny we wnętrzu.  W domach drewnianych można stosować piękne, duże okna, które zapewnią odpowiednią ilość światła słonecznego.  Mogą być to okna w prostej formie lub z ozdobnymi akcentami.

 

Koszt budowy domu drewnianego jest około 10% wyższy niż budowy budynku tradycyjnego, ale znacznie tańsza jest eksploatacja takiego domu ze względu na energooszczędne rozwiązania. Warto zainwestować w budowę takiego domu, ponieważ ma znakomite parametry wytrzymałościowe, przeciwpożarowe oraz energooszczędne. 

 

 

 

Related Post