Natalia Roentgen Technologie Szkło hartowane na telefon – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Szkło hartowane na telefon – wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem
Kupując nowy telefon warto od początku odpowiednio zabezpieczyć go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pomocne w tym będzie etui, obecnie dostępne na rynku w wielu wzorach i kolorach, a także specjalnie dedykowane szkło hartowane na telefon.

Szkło hartowane na telefon – czy warto?

Szkło hartowane na telefon to najczęściej wybierana, dodatkowa ochrona smartfona przed zarysowaniami. Szkło hartowane nie pogrubia telefonu, jest łatwe w montażu i skutecznie chroni telefon przed zarysowaniami, a także z dużym prawdopodobieństwem może ochronić ekran przed rozbiciem przy upadku na ziemię. Dobrej jakości szkło hartowane nie wpływa na jakość wyświetlacza ani jego funkcje dotykowe. Korzyści płynące z naklejenia szkła hartowanego na telefon dają jedną odpowiedź – warto zakupić szkło hartowane na telefon, by cieszyć się jak najdłużej telefonem w idealnym stanie. 

Szkło hartowane na telefon czy folia – co jest lepsze?

Dużą popularnością cieszą się również folie na telefon, które chronią ekran, jednak z pewnością w mniejszym stopniu niż szkło hartowane. Folia jest cienka i nie jest odporna na głębokie zarysowania. Również metoda montażu jest trudniejsza, ze względu na to, że wymagana jest ogromna precyzja, by nakleić folię równo z ekranem, a przy okazji zadbać by nie dostał się pod nią nawet najmniejszy paproszek, ponieważ może on wpłynąć zarówno na czytelne wyświetlanie treści na ekranie jak i na funkcje dotykowe telefonu.

Szkło hartowane na telefon – jak wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na twardość szkła określoną w skali Mosha. Najczęściej dostępne na rynku są szkła hartowane z oznaczeniem 9H, które mówi o odporności na zarysowania ostrymi narzędziami. Taka twardość jest wystarczająca w codziennym użytkowaniu telefonu i skutecznie będzie chronić ekran przed zarysowaniami, nawet najdrobniejszymi. Ze szkłem hartowanym na telefon nie musimy się martwić, że ekran naszego smartfona ulegnie zarysowaniu w jednej kieszeni z kluczami. Kolejnym ważnym kryterium jest dopasowanie szkła do posiadanego modelu telefonu, gdyż większość z nich posiada odpowiednie wycięcia, między innymi na mikrofon czy głośnik, które są umieszczone w górnej i dolnej części ekranu telefonu. Umieszczenie wycięć w odpowiednich miejscach w żaden sposób nie wpływa na komfort czy jakość użytkowania.

Szkło hartowane na telefon – 2D, 2,5D, 3D – czym się różnią?

Dostępne szkła na telefon są oznaczone jako 2D, 2,5D oraz 3D. Które z nich wybrać? Szkło hartowane na telefon oznaczone jako 2D chroni sam ekran  jest polecany do płaskich telefonów. Szkło hartowane 2,5D chroni ekran oraz jego ramkę. Również dobrze sprawdzi się przy płaskich telefonach. Szkło hartowane 3D przeznaczone jest do telefonów z zaokrąglonym ekranem, ponieważ nakleja się je również na boki telefonu, przez co ekran chroniony jest w całości, a nie wyłącznie z przodu. Wybór z pośród tych trzech rodzajów jest ściśle uzależniony od modelu telefonu, który posiadamy.

Szkło hartowane na telefon – gdzie kupić?

Szkło hartowane na telefon można kupić w niemal każdym sklepie z telefonami komórkowymi, akcesoriami do nich, a także w punktach serwisowych. W niektórych z tych punktów świadczone są również dodatkowe usługi montażu szkła, najczęściej jako gratis do zakupu. Szkła hartowane na telefon dostępne są również w wielu sklepach internetowych, jednak przy zakupie on-line montaż musimy wykonać samodzielnie.

Szkło hartowane na telefon – jak zamontować samodzielnie?

Montaż szkła hartowanego jest bardzo prosty, nawet dla osób, które naklejają je po raz pierwszy. W pierwszej kolejności należy zdjąć poprzednie szkło, jeżeli było naklejone. Następnie należy przetrzeć ekran mokrą ściereczką nasączoną alkoholem, którą znajdziemy w zestawie razem ze szkłem. Mokra ściereczka odtłuści ekran i przygotuje go do następnego kroku, którym jest wypolerowanie wyświetlacza suchą ściereczką, również dołączoną do zestawu. W kolejnym kroku należy odkleić folię zabezpieczającą szkło – najczęściej jest ona oznaczona kolorową metką, którą należy pociągnąć, by jednym ruchem oderwać folię. Szkło należy trzymać za krawędzie, uważając aby nie dotknąć powierzchni z klejem. Następnie należy przyłożyć szkło do ekranu telefonu i dopasować wycięcia do elementów na ekranie. Gdy szkło jest dopasowane trzeba je docisnąć. I gotowe!

Szkło hartowane na telefon – ile kosztuje?

Cena szkła hartowanego na telefon zależy między innymi od grubości szkła, jego wymiarów, a także do jakiego modelu telefonu pasuje. Najdroższe i najlepsze jakościowo szkła kosztują około 100 zł. Jednak nie ma sensu przepłacać, kiedy na rynku dostępne są bardzo dobrej jakości szkła hartowane na telefon, których cena waha się od 20 do 30 zł. Takie szkła zazwyczaj posiadają już wszystkie niezbędne przy montażu akcesoria. W ofertach sklepów znajdują się również szkła w cenie nawet 6 złotych, jednak nie są to szkła dobrej jakości i nie zawierają dodatków potrzebnych do prawidłowego montażu.

Szkło hartowane na telefon – najlepsza ochrona przed zarysowaniami

Szkło hartowane na telefon z pewnością przyda się w codziennym użytkowaniu, aby ochronić ekran przed przypadkowymi uszkodzeniami – nie musimy się już martwić, że telefon w plecaku czy w torebce zostanie porysowane przez ostre przedmioty, na przykład klucze. Jednocześnie poprawnie zamontowane szkło hartowane na telefon jest niemal niewidoczne i w żaden sposób nie wpływa na użytkowanie smartfona.

 

Related Post