Natalia Roentgen Budownictwo Kostka brukowa – uniwersalny materiał chodnikowy

Kostka brukowa – uniwersalny materiał chodnikowy




Na piękno domu ma wpływ wygląd posesji, którą widzą okoliczni mieszkańcy. Goście i domownicy, zanim znajdą się w domu, wchodzą na posesję. Zadbane „podwórko” to klucz do życzliwego odbioru nowego sąsiada przez innych, okolicznych mieszkańców. Estetycznym materiałem wykończeniowym, który w połączeniu z zielenią wygląda zjawiskowo, jest kostka  brukowa.

Zastosowanie kostki brukowej

Kostka brukowa kojarzy się z chodnikami i dawnymi uliczkami osiedlowymi. Dziś jest coraz powszechniej spotykana w przestrzeni publicznej, np.: rondach,  przy fontannach. Wykładane są nią parkowe alejki, deptaki, tereny przed sklepami i dużymi firmami, zatoczki przystanków autobusowych. Kostka brukowa znajduje zastosowanie także na prywatnych posesjach – zdobi podjazd, schody oraz taras. https://www.dom-pl.com/polbruk-endo/ Wykorzystuje się ją do wytyczania ścieżek w ogrodzie.  Jest trwałym, estetycznym wykończeniem różnych elementów posesji. Jest znakomitą alternatywą dla gresowych i klinkierowych płytek.

Właściwości kostki brukowej

Kostka brukowa ma spore grono zwolenników. Jest mrozoodporna, wytrzymała i nisko nasiąkliwa. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne naszego klimatu. Po ułożeniu prezentuje się minimalistycznie i niebanalnie. Bez względu na kolor i strukturę, kostka brukowa znakomicie nadaje się do tworzenia ciekawych aranżacji na wykończenie płaskiego terenu. Zapewnia komfort poruszania się po posesji.  Umożliwiają sprawne odprowadzanie wody, a ich konserwacja i naprawa nie sprawia większych problemów.

Kształty i rozmiary kostki brukowej

Występuje w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można dopasować ją do swojej wizji urządzenia posesji. Kostkę brukową dopasowuje się obciążenia chodnika. Ścieżkę przydomową lub ogrodową można wyłożyć kostką o grubości 4 cm, z kolei na pojazd przewidziane są kostki o grubości 8 cm. Mogą mieć różną formę prostokątów, kwadratów, rombów. W sprzedaży są dostępne specjalnie profilowane elementy, z których można układać ślicznie wyglądające koła i dzięki temu stworzyć niepowtarzalną dekorację posesji – nawet chodnik, czy podjazd mogą wyglądać elegancko i efektownie. Kostki brukowe mogą mieć brzegi proste lub faliste. Na rynku kupić można kostki brukowe w różnych kolorach. Klasyczna kostka  ma szarą barwę, ale bez problemu dostaniemy kostkę granitową, czerwoną, pomarańczową, a nawet żółtą. Nowością, która szybko zyskuje na popularności, jest kostka brukowa postarzana, znakomicie wpisująca się w trendy rustykalne i industrialne.

Możliwości aranżacyjne kostki brukowej

Duży wybór kolorów i kształtu kostek sprawia, że jest to materiał, który ma ogromne możliwości aranżacyjne. Można z niej tworzyć napisy, projekty graficzne, a nawet poziome oznakowania informacyjne (jak wyznaczenie miejsc parkingowych). Architekci ogrodów radzą, aby kolorystykę i kształt kostki brukowej, dopasować do ogólnej stylistyki domu i ogrodu, ponieważ ważne jest, aby zachować spójność aranżacyjną. Nawierzchnię należy układać zgodnie z zaleceniami producenta. Kostka nie może zapadać się i pękać po ułożeniu.

Kostka brukowa jako materiał na opaskę wokół domu

Kostka brukowa ma zastosowanie do wykonania opaski wokół budynku. To nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim ochrona elewacji przed zabrudzeniem i zawilgoceniem. Jest to także rodzaj eleganckiego chodnika wokół domu. Dobrym materiałem na opaskę jest właśnie kostka brukowa. Układa się ją na wyrównanej podsypce piaskowej o grubości około 15 cm lub na pospółce i cienkiej warstwie piasku. Pas okalający dom powinien mieć spadek prowadzący od murów w kierunku trawnika lub chodnika i wynoszący ok. 1-2%. Zapewnia on skuteczne odprowadzanie wody deszczowej.  Opaska może pełnić funkcję ścieżki i powinna mieć szerokość ok. 1,2 metra.

Przygotowanie kostki brukowej do zimy

Chodnik, podjazd, taras lub ścieżkę wykonaną z kostki brukowej należy odpowiednio przygotować do zimy.  Trzeba ją wyczyścić z zabrudzeń typu:  błoto, fragmenty tynku, plamy po oleju silnikowym, zielone naloty w postaci mchu i mikroorganizmów. Konieczne jest usuwanie chwastów. Zabrudzenia takie jak: kurz, pył, błoto usuwa się za pomocą myjki ciśnieniowej wyposażonej w końcówkę do czyszczenia nawierzchni betonowych. Chwasty wyrywa się specjalnym nożem przeznaczonym do tego celu lub innym narzędziem ogrodniczym. Można też skorzystać ze środków chemicznych przeciwko chwastom, przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa. Do usuwania mchu stosuje się preparaty do likwidacji porostów i glonów.  Właściwie dobrany preparat nie tylko eliminuje problem, ale także zapobiega jego powstaniu w przyszłości, co oznacza, że ścieżka z kostki brukowej nie będzie porośnięta mchem i innymi niechcianymi roślinami. Przed zimą kostkę należy zaimpregnować.

Kostka brukowa to popularny materiał wykończeniowy na posesję. Wygląda fenomenalnie wśród krzewów, drzew i ogrodowych roślin. Estetyka posesji bardzo zyskuje na zastosowaniu kostki brukowej. Ciekawe kompozycje z kostki można zobaczyć na stronach internetowych lub wykonać coś według swojego pomysłu.

Related Post