Jak działa Apple Pay
Natalia Roentgen Technologie Jak działa Apple Pay

Jak działa Apple Pay



Jak działa Apple Pay

Płatności zbliżeniowe są niezwykle wygodne, a w przypadku niektórych systemów operacyjnych na smartfony – również bardzo bezpieczne. Mowa jest tutaj przede wszystkim o płatnościach z użyciem Apple Pay. Szereg zabezpieczeń sprawia, że płatności zbliżeniowe z użyciem smartfonów marki Apple są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze.

Zalety płatności Apple Pay

Płatności zbliżeniowe w ciągu ostatnich kilku lat zaczęły się cieszyć bardzo dużą popularnością w Polsce. Wynika to z faktu, że w naszym regionie nie rozpowszechniły się płatności z użyciem kodów QR, które sa popularne znacznie bardziej w Azji. W takim wypadku jedynym wyjściem było oparcie płatności z użyciem telefonów na technologii NFC. Obecnie w Polsce technologie mobilnych płatności zbliżeniowych oferują zarówno smartfony z system Android, jak też i iOS, ale w każdym z tych przypadków rozwiązano to w nieco inny sposób. Głównym problemem w przypadku płatności na telefonach z Androidem jest to, że sa one bardzo zróżnicowane, mogą dotyczyć telefonów opartych o różne podzespoły, oprogramowanie, czy też wersje Androida. Powoduje to, że trudno jest utrzymać nad takimi płatnościami kontrolę, przez co pod względem bezpieczeństwa nie równają się one systemowi iOS. Główną przewagą sytemu iOS nad Androidem jest fakt, że jest on aktualizowany na nawet dosyć starych urządzeniach, aktualizacje te dotyczą zaś również poprawek bezpieczeństwa istotnych dla bezpieczeństwa tych płatności. Dodatkowo, system płatności zbliżeniowych w  Iphonach jest zintegrowany z systemem autoryzacji dostępu do telefonu Touch ID, albo Face ID. Tego nie oferują smartfony z systemem Android, gdzie zarówno czytniki linii papilarnych, jak też technologia rozpoznawania twarzy są oparte w różnych urządzeniach o różne technologie, mniej lub też bardziej bezpieczne. W trakcie przeprowadzania płatności, w systemie iOS uaktywniają się różne mechanizmy zabezpieczające, dzięki czemu nie ma ryzyka, że dane z karty zostaną w jakiś sposób przejęte przez hakera. Samo działanie Apple Pay jest również bardziej intuicyjnej, niż konkurencyjne rozwiązania.

Jak skonfigurować Apple Pay?

Warto podkreślić także prostotę konfiguracji Apple Pay, jak również korzystania z niej na co dzień. Aby móc korzystać z tej usługi płatności zbliżeniowych w telefonie, warto upewniać się, że używany telefon posiada system iOS w najnowszej wersji, technologię NFC, oraz aplikację Apple Pay. Tylko to wystarczy do tego, aby możliwe było płacenie za pomocą telefonu, oczywiście po uprzedniej konfiguracji usługi. Aby móc z niej korzystać trzeba otworzyć aplikację, a następnie dodać w niej dane na temat karty kredytowej, czy też płatniczej, środki z której chcemy wykorzystywać do płacenia. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby dodać więcej niż jedną karetę, co jest szczególnie istotne gdy na jednej z karcie skończą się środki. Ostatnim krokiem konfiguracji jest autoryzacja z pomocą kodu sms. Najważniejszą zaletą związaną z konfiguracją i wykorzystywaniem Apple Pay jest fakt, że po konfiguracji nie jest konieczne posiadanie przy sobie karty. Dzięki temu, można uniknąć przypadku jej kradzieży, czy też zagubienia. W przypadku, gdy zgubieniu lub kradzieży ulegnie posiadany telefon ze skonfigurowaniem Apple Pay, można go w prosty sposób zablokować, tak aby złodziej nie miał dostępu do karty. Warto pamiętać o tym, że fakt dokonania płatności należy potwierdzać z pomocą autoryzacji Face ID, lub też Touch ID, w zależności od wersji modelu Iphone.

Jak korzystać z Apple Pay?

Po skonfigurowaniu usługi płatności zbliżeniowych w telefonie z iOS, korzystanie z niej jest bardzo proste. Ma na to wpływ przede wszystkim lepsze dostosowanie oprogramowania w telefonach marki Apple do działania tej usługi. W najnowszych wersjach oprogramowania, do zapisanej karty, koniecznej do wykonywania płatności, mamy dostęp po wciśnięciu przycisku zasilania. Dzięki temu, nie trzeba przeszukiwać zawartości telefonu w poszukiwaniu odpowiedniej aplikacji, gdyż odpowiednie funkcje mamy cały czas pod ręką. Następnie, po wybraniu odpowiedniej karty, należy zbliżyć tylną część telefonu do czytnika kart w sklepie, a następnie potwierdzić fakt dokonania płatności z pomocą Face ID, lub też Touch ID. Sam proces dokonywania płatności zbliżeniowej jest bardzo prosty, intuicyjny i trwa nie więcej niż dwie minuty. To właśnie decyduje o tym, że Apple Pay jest najpopularniejszą usługą do takich płatności, mimo krótkiego stażu działania tej usługi na polskim rynku. Oprócz płacenia w sklepie stacjonarnym, Apple Pay może się także przydać do szybkich płatności w Internecie. Po wybraniu odpowiedniej opcji i karty, należy potwierdzić płatność autoryzacją Face ID lub Touch Id, aby płatność została zatwierdzona. W odróżnieniu od tradycyjnych kart płatniczych, Apple Pay nie wymaga zapamiętywania PIN-u, z czym bardzo duża liczba osób ma problem – wystarczy autoryzacja za pomocą danych biometrycznych. Wszystko to powoduje, ze do używania tej usługi z biegiem czasu przekonuje się coraz większa liczba osób, nie tylko w Polsce ale i na świecie.

Related Post