Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja w domu?
Natalia Roentgen Budownictwo,Technologie Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja w domu?

Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja w domu?Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja w domu?

Często zdarza się, że posiadając w domu klimatyzator pojawia się podejrzenie, że nie działa on dobrze. Najlepiej zadzwonić do profesjonalnej firmy, która zajmie się diagnostyką urządzenia i usunie ewentualne usterki. Ale warto najpierw samodzielnie sprawdzić, czy klimatyzator działa, należy tylko zachować ostrożność. Przebywanie w pobliżu niesprawnego klimatyzatora przez dłuższy czas jest niebezpieczne dla zdrowia. Rzeczywiście, można wyobrazić sobie, że moc klimatyzatora spadła i nie może dobrze schłodzić pomieszczenia. Oznacza to, że w gorącym pomieszczeniu dostajemy cienki strumień zimnego powietrza.

Sprawdzenie działania klimatyzatora przed rozpoczęciem sezonu

Co warto wiedzieć o klimatyzacji w mieszkaniu?Przed nadejściem upalnych dni należy sprawdzić, jak działa klimatyzacja w mieszkaniu. Można sprawdzić, czy sprężarka jest włączona, po prostu kładąc rękę na jednostce zewnętrznej. Gdy kompresor jest włączony, powinien lekko wibrować. Uda się sprawdzić również, czy włączył się wentylator w jednostce wewnętrznej. Trzeba umieścić dłoń przed żaluzjami jednostki wewnętrznej, powinno się poczuć przepływ powietrza, a podczas normalnej pracy klimatyzatora ten strumień powietrza będzie chłodny. Oczywiście trzeba wszystko poprawnie skonfigurować za pomocą pilota, a sam pilot musi być sprawny.

Jak samodzielnie zdiagnozować sprawność klimatyzatora?

Jak sprawdzić czy działa klimatyzacja? Najpierw należy uszczelnić pomieszczenie, w którym zainstalowany jest klimatyzator. Oznacza to, że trzeba zamknąć wszystkie okna i otwory wentylacyjne, wyłączyć i zamknąć wymuszoną wentylację, jeśli jest i działa, zamknąć drzwi do pomieszczenia, wyłącz urządzenia grzewcze. Ogólnie rzecz biorąc, należy stworzyć normalne warunki dla działania klimatyzacji domowej. Dla porównania, domowy klimatyzator nie może normalnie pracować w pomieszczeniu z otwartym oknem lub drzwiami, jeśli nie ma znacznej rezerwy mocy. Tak jak lodówka z otwartymi drzwiami nie przechowuje żywności, tak klimatyzator z otwartym oknem nie zapewni takiej jakości schłodzonego powietrza, jakiej się oczekuje. Teraz kolejny krok – włączamy klimatyzator w trybie ciągłego chłodzenia, z maksymalną mocą, z maksymalną prędkością wentylatorów. Lepiej skierować szczeliny pionowo w dół lub jak najbliżej tej pozycji. W tym trybie trzeba pozwolić urządzeniu pracować przez 15-20 minut, a na razie wybrać się gdzieś na spacer, aby się nie przeziębić. W tym czasie klimatyzacja w domu musi schłodzić powietrze w pomieszczeniu. Jeżeli klimatyzator w tym trybie po chwili nie jest w stanie schłodzić powietrza w pomieszczeniu do żądanej temperatury (dopuszczalne jest odchylenie 1-2 stopni Celsjusza), to jest to wyraźny sygnał, że:

  • Klimatyzacja do mieszkania nie ma wystarczającej mocy – albo została początkowo źle dobrana
  • Moc znacznie spadła z powodu zanieczyszczenia filtra (konieczne jest czyszczenie filtrów klimatyzatora)
  • Z powodu spadku ciśnienia freonu (konieczne jest zatankowanie klimatyzatora)
  • Z powodu innej awarii i konieczne jest kompleksowe sprawdzenie klimatyzatora przez serwis klimatyzacji.

Temperaturę w pomieszczeniu z klimatyzatorem określa się w następujący sposób – temperaturę mierzy się na górnej powierzchni urządzenia, gdzie znajdują się szczeliny wlotu powietrza, a temperaturę na wylocie klimatyzatora w miejscu, w którym znajdują się żaluzje. Zwykle jakość montażu nowego klimatyzatora lub jakość pracy sprawdzana jest przez serwis klimatyzacji przed rozpoczęciem nowego sezonu. Można kontrolować zarówno proces instalacji, jak i wynik prac instalacyjnych. Na różnych etapach sprawdzane są różne punkty, które mają wpływ na normalne działanie klimatyzacji domowej.

Sprawdzenie jednostki zewnętrznej przez profesjonalistów

Ważne! Ze względu na ciągłe wibracje podczas pracy, urządzenie do klimatyzacji w mieszkaniu powinno być zainstalowane na płaskiej i solidnej ścianie. Odległość między jednostką zewnętrzną a ścianą musi wynosić, co najmniej 10 cm, w przeciwnym razie latem sprężarka przegrzeje się i wyłączy się przez zabezpieczenie.

Serwis klimatyzacji wie, że :

  • Do zabezpieczenia klimatyzatora najczęściej używane są śruby kotwiące i wsporniki. Zimą sople nie powinny spadać na jednostkę zewnętrzną i nie powinny być zakryte przez śnieg, dlatego trzeba upewnić się, że jest niezbędne zabezpieczenie w postaci żaluzji.
  • Rury miedziane obrabiane są w taki sposób, aby nawet najmniejsze cząsteczki metalu nie dostały się do środka, ponieważ mogłyby uszkodzić sprężarkę.
  • Jednostki zewnętrzne i wewnętrzne muszą być dostępne w celu konserwacji po instalacji. Serwis klimatyzacji może wyczyścić filtry jednostki wewnętrznej w miesiącu.

Klimatyzator podczas pracy usuwa z powietrza do 2 litrów wody na godzinę, dlatego należy przewidzieć instalację systemu odwadniającego. Powinna przebiegać ze spadkiem, aby woda spływała na ulicę, a nie do mieszkania. Jeśli klimatyzacja w domu działa przy ujemnej temperaturze powietrza, zostanie podgrzany drenaż, aby woda nie zamarzła. Po wykonaniu prac instalacyjnych pracownicy z serwisu klimatyzacji montujący klimatyzator. Wykonają opróżnianie urządzenia w celu usunięcia powietrza z rurociągów freonu. Jeśli tak się nie stanie, kompresor nie będzie działał stabilnie i może zawieść, a jego cena jest główną częścią ceny całego klimatyzatora.

Related Post