Natalia Roentgen Wnętrze Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja

Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja
Wentylacja pełni niezwykle ważną rolę w mieszkaniu. Jeśli system wentylacji działa w sposób nieprawidłowy, do budynku dociera sporo niezdrowego, zanieczyszczonego powietrza. Jeszcze kilkanaście lat temu najczęściej wybieranym rodzajem wentylacji była wentylacja grawitacyjna. W dzisiejszym artykule opisujemy innowacyjny i nowoczesny sposób wentylacji na miarę XXI wieku, czyli rekuperację. Czym konkretnie jest rekuperacja? Jakie korzyści wynikają z zastosowania tego rodzaju wentylacji w domu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

 

Prawidłowa wentylacja w domach – dlaczego jest tak istotna?

Każdego dnia wszyscy ludzie spędzają w rozmaitych budynkach oraz pomieszczeniach bardzo wiele godzin na dobę, czasem nawet 90% swojego czasu w ciągu doby. Warto wiedzieć, że również w pomieszczeniach zamkniętych jakość powietrza może pozostawiać wiele do życzenia. Fakt, iż nie czujemy takich rzeczy jak wilgoć, dwutlenek węgla, alergeny czy kurzu, wcale nie oznacza, że ich nie wdychamy. Dokładnie tak samo jest z zanieczyszczeniami powietrza. W ciągu kilku ostatnich lat sporo osób zaczęło nosić maski antysmogowe na zewnątrz. Ściągają je jednak zaraz po wejściu do zamkniętych pomieszczeń. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zanieczyszczenia powietrza są obecne nie tylko na wolnym powietrzu, ale także wewnątrz pomieszczeń. Tego typu zachowania, czyli noszenie masek na powietrzu oraz ściąganie ich w budynkach nie ma żadnego sensu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której dany budynek wyposażony jest w profesjonalną wentylację, rekuperację bądź w osuszacze powietrza. Zanieczyszczenia powietrza, które są niewidoczne gołym okiem, są naprawdę niezwykle niebezpieczne. Na działanie bardzo szkodliwych związków jesteśmy narażeni właściwie przez cały dzień. Niestety, sporo osób w ogóle nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Powietrze, które całkowicie nie pachnie, może w rzeczywistości być bardzo mocno zanieczyszczone. Takie niezdrowe powietrze może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie ludzi. Jeśli przez długi czas będziemy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem, to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla naszego organizmu. Jest to uwarunkowane tym, że szkodliwe grzyby, pleśń, roztocza i wirusy się do niego dostają i mogą siać ogromne spustoszenie. Często są także jedną z głównych przyczyn powstawania chorób w obrębie układu oddechowego, w tym również alergii. Zanieczyszczone powietrze może również przyczyniać się do większego zmęczenia, pojawienia się bólów głowy, senności i bezsenności, uczucia niepokoju a nawet w niektórych przypadkach do drażliwości. 

Powietrze wewnątrz budynków jest bardziej niezdrowe od tego na zewnątrz!

Niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale powietrze znajdujące się wewnątrz budynków w niektórych przypadkach może być nawet dziesięć razy bardziej zanieczyszczone od tego powietrza, którym oddychamy wszyscy na zewnątrz. Dotyczy to budynków, które są wyposażone w tradycyjny tryb wentylacji, czyli wentylację grawitacyjną. Jedynym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być dla niektórych regularne wietrzenie. Są jednak lepsze sposoby. Jak rozpoznać, że wentylacja zamontowana w naszym mieszkaniu nie funkcjonuje w taki sposób, jak powinna? Sygnałem ostrzegawczym powinno być skraplanie się pary wodnej na szybie. Oprócz tego, bardzo niepokojącym sygnałem powinien być rozkwit grzybów i pleśni. W takiej sytuacji nie ma już żadnego ratunku, ponieważ w mieszkaniu konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu. Podczas prac remontowych koniecznie warto zamienić dotychczasową, tradycyjną wentylację grawitacyjną na nowoczesną wentylację mechaniczną. Rekuperacja w Krakowie to w tej chwili rodzaj wentylacji polecany przez wszystkich ekspertów w tej dziedzinie. Liczba korzyści wynikających z zastosowania tego rodzaju wentylacji jest naprawdę ogromna! Wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja wybierana jest przede wszystkim do nowoczesnych domów. Domy budowane w ramach nowoczesnego budownictwa są zbyt szczelne, aby wentylacja grawitacyjna mogła w nich funkcjonować w sposób prawidłowy. Jeszcze kilka lat temu wentylacja grawitacyjna była wybierana najczęściej, jednak w tym momencie rekuperacja zdobywa coraz szersze grono zwolenników. 

 

Rekuperacja – dlaczego warto w nią zainwestować?

Wentylacja grawitacyjna najbardziej intensywnie funkcjonuje w trakcie zimy. Jednocześnie generowane są także dość duże straty ciepła. Z kolei w trakcie lata nie działa ona prawie w ogóle. Na ratunek może przyjść wtedy wyłącznie zwyczajne otwieranie okien i wietrzenie. To z kolei wiąże się z hałasem, przeciągami oraz najazdem owadów. W niektórych przypadkach może również dojść do niezapowiedzianej wizyty złodziei oraz innych nieproszonych gości. Rekuperacja to system, którego w ogóle nie widać. Centrala wentylacyjna montowana jest w takim miejscu, aby nie rzucała się w oczy. Punkty nawiewne i wywiewne umieszcza się z kolei w ścianie i suficie, dlatego również są niewidoczne.

Related Post