Tapety ścienne – najmodniejsze style tapet ściennych
Natalia Roentgen Wnętrze Tapety ścienne – najmodniejsze style tapet ściennych

Tapety ścienne – najmodniejsze style tapet ściennychTapety ścienne – najmodniejsze style tapet ściennych

Moda potrafi zmienić się z dnia na dzień, za sprawą trend-setterów, nowych technologii oraz innowacyjnych pomysłów. Chcemy być zawsze na bieżąco, by nasz styl, ubrania, wnętrze domu i usposobienie, odpowiadało temu, co aktualnie podoba się ludziom. Przyjrzyjmy się zatem jakie tapety ścienne sprzyjają najmodniejszym wnętrzom i jak je odpowiednio dobrać.

 

W pierwszej kolejności należy jasno podkreślić: inna moda panuje w miejscu pracy, a inna w prywatnym wnętrzu. Większość osób podążająca za trendami szuka czegoś, czym może ozdobić własne mieszkanie czy dom, więc właśnie tą częścią trendów będziemy się zajmować. Tapety ścienne poza miejscem pracy dają nam większą dowolność, swobodę oraz pozwalają wyrazić siebie, toteż istnieje znacznie więcej stylów oraz wzorów w tym zakresie.

Należy pamiętać, że w przypadku tapet ściennych, moda współgra bardziej z klimatem czasów, odpowiada strukturze społecznej, nie zawsze jest zwyczajnym przeniesieniem mody użytkowej. To może wydawać się śmieszne, ale na przykład w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bardzo popularne były tapety ścienne ze wzorami nawiązującymi do egzotyki hawajskiej lub karaibskiej. Palmy, plaże, kokosy, wakacyjne tematyki, rejsy i drinki, ludzie uciekali myślami do krain oferujących bogactwo i odpoczynek. Aktualnie tapety ścienne z tymi wzorami są uznawane bardziej za kicz lub celową retro stylistykę, zależnie od jakości wykonania wnętrza.

Czasy spoglądania na zachód za bogactwem już się skończyły i teraz o wiele więcej osób przykłada uwagę do tego, aby wnętrza ich domów wyrażały to, kto w nim mieszka. Z tego właśnie powodu niemalże nieśmiertelny status mają wciąż fototapety. Tapety ścienne tego rodzaju oferują przyzwoitą jakość, uśrednioną cenę i wysoką odporność na zabrudzenia w przeciwieństwie do klasycznych tapet z duplexu. Największą zaletą fototapet jest oczywiście możliwość nadrukowania na nich dowolnej możliwej ozdoby.

Tapety ścienne z motywami ulubionych krain, zwierząt, iluzji obrazów i odwołań do klasyków popkultury, są nadal bardzo modne i stanowią optymalne wyjście dla osób, które nie chcą być stale na bieżąco z każdą zmianą w świecie. Takiego rodzaju ozdobienie ścian komponuje się z niemal wszystkimi rodzajami wnętrz oraz zastosowaniami pokojów, ze względu na to, że odnosi się do osób w nich mieszkających, a nie do mody samej w sobie.

Jeśli kogoś bardziej interesuje to, co jest w danym momencie na topie, to zdecydowanie powinien się zwrócić w kierunku delikatnych wzorów geometrycznych. Aktualnie tapety ścienne, odwołujące się do orientalistyki oraz ornamentów w kształcie figur płaskich, są kojarzone z nowoczesnym podejściem, które pozostawia otwartą interpretację dla oglądających.

Popularnym rozwiązaniem jest użycie tapet ściennych w celu wytworzenia iluzji optycznej. Odpowiednio zastosowane pionowe pasy potrafią sprawić, że niewielka kawalerka zdaje się posiadać wysoki sufit, sprzyjający poczuciu swobody i wolności. Jest to szczególnie ważne, gdyż według badań wysokość sufitu może zaszkodzić poważnie zdrowiu psychicznemu lub wywołać agresję, jeśli jest zbyt niska.

Szczególnie w miastach, gdzie mieszkania potrafią być niewielkie, odpowiednio dobrana tapeta ścienna jest w stanie wytworzyć uczucie głębi, współgrając do tego z meblami. Dzięki takiemu zabiegowi powinniśmy uzyskać dodatkowy metraż optyczny, zwiększający komfort życia w danym miejscu.

Jeśli zdecydujemy się na wyjątkowo wzorzyste tapety ścienne, to musimy ostrożnie dobrać pod nie meble oraz ozdoby. Będziemy operować gładkimi powierzchniami oraz kolorami dobranymi pasującymi do tapety. Po zastosowaniu nieodpowiednich kolorów lub niepasujących tematycznie wzorów otrzymamy wrażenie kłującego w oczy natłoku, który zdecydowanie nie przysporzy nam komfortu ani opinii osoby znającej się na rzeczy. Tematyka tapet ściennych oraz ozdób powinna współgrać. Szczególnie wyraźne jest to na przykładzie doboru poziomu skomplikowania. Tapety ścienne o bardzo zaawansowanej strukturze wzorów liści, będą dobrze komponować się z meblami, które te wzory przedstawiają w uproszczony sposób. Taki zabieg wytworzy poczucie koherencji, spójności tematycznej pomieszczenia.

Powracającym ostatnio trendem są zdecydowanie wzory trójwymiarowe. Tapety ścienne z nadrukami 3D, jeśli zastosować je na wybranych ścianach pokoju, a nie wszystkich, wytworzą poczucie oddzielnego dzieła sztuki. Taki nadruk jest w stanie także wyodrębnić pokój ze względu na cel, jaki spełnia. Daje nam to bardzo dużo swobody, zupełnie jak sama fototapeta, gdyż to my wybieramy, czego oczekujemy od pomieszczenia oraz jakie ozdoby cieszą nasze oko. Możemy zatem niewielkim kosztem nałożyć tapetę ścienną na jedną ścianę, a otrzymać sporą przestrzeń estetyczną, uświetniającą całe mieszkanie.

Cenna rada na koniec: unikać mody na fototapety udające regały z książkami. Szczególnie popularny zabieg wśród polityków oraz osób, które często udzielają wywiadów i mają do tego wyznaczone specjalne przestrzenie w swoich domach. Książki jednoznacznie kojarzą nam się z mądrością, spokojem i bagażem doświadczeń, więc nic dziwnego, że ludzie lubią przebywać w ich otoczeniu, by móc świecić ich odbitym blaskiem. Opinia publiczna jednak odrzuca ten efekt, gdy okazuje się, że owe książki są jedynie nadrukowane. Tapety ścienne, udające regały książkowe to trend, który niestety nie powinien być przekładany na prywatne mieszkania. Po bliższym przyjrzeniu się ścianie łatwo można dostrzec złudzenie optyczne, a całość zaczyna jedynie sugerować pewną celową manipulację i fałszywość ze strony właściciela. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zatem dobrać tapety ścienne tak, aby odzwierciedlały to, kim jesteśmy, a nie za kogo chcemy, by mieli nas inni.

Related Post