Natalia Roentgen Usługi W jakich branżach sprawdzą się pracownicy ze wschodu?

W jakich branżach sprawdzą się pracownicy ze wschodu?
Wiele branż od lat cierpi z powodu braku chętnych osób do pracy. Branże budowane z uporem poszukują na rynku pomocników, jednak ze znikomym skutkiem, dla rodzimych pracowników stawki oferowane przez pracodawców są zbyt niskie natomiast pracodawcy, ze względów finansowych nie są w stanie zaoferować wyższych płac. Ten sam problem posiadają branże rolnicze, ogrodnicze czy wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne, gdzie zaczyna coraz bardziej brakować osób do obsługi taśmy produkcyjnej. Niczym lek na całe zło  nadciągają naprzeciw temu problemowi pracownicy ze wschodu. Coraz większa część polskich firm posiada pracowników właśnie z tego obszaru Europy w swoich szeregach. Pracodawców kusza z jednej strony bardzo niskie koszta pracownicze, zmotywowani i dyspozycyjni pracownicy, chcący pracować za oferowane stawki, z drugiej jednak obawiają się oni kontroli urzędów Inspektoratu Pracy, oraz zawiłej dokumentacji związanej z zatrudnieniem pracowników ze wschodu. Jednak ta druga kwestia obecnie przestaje być problemem. Aktualne przepisy zezwalają na zatrudnienie pracowników na warunkach pracownika sezonowego. Polega to nie mniej, nie więcej na tym, że pracownik ze wschodu, jest zatrudniony w firmie na okres 6 miesięcy na umowę o wykonywanie pracy sezonowej, następnie po upływie tego czasu musi on jednak powrócić do swojej ojczyzny i ewentualnie już stamtąd ubiegać się o pozwolenie na pracę w Polsce.

Gdzie sprawdza się pracownicy ze wschodu?

Tak naprawdę tam gdzie Polacy niechętnie chcą pracować, czyli na plantacjach roślin w ogrodnictwie, przy hodowli i uboju zwierząt czy na fermach drobiu. Jest to ciężka praca fizyczna, do której niekiedy ciężko znaleźć pracowników, nawet jeśli stawki oferowane przez pracodawcę wcale nie są niskie. Rekrutacja pracowników ze wschodu to także doskonałe rozwiązanie, które usprawnia pracę w okresach wzmożonego zapotrzebowania na moce przerobowe. Sezon letni zbiorów owoców i warzyw, jest tego najlepszym przykładem. Pracownicy ze wschodu często przyjeżdżają do Polski tylko i wyłącznie w celach zarobkowych, chcą tutaj zarobić jak najwięcej pieniędzy i móc wysłać je rodzinie pozostającej za wschodnia granica, dlatego są oni doskonałymi pracownikami. Nie spóźniają się do pracy, chętnie podejmują prace zmianowa oraz w nadgodzinach lub w weekendy, ponieważ nie mają tutaj rodzin, do których chcą wracać po pracy. To podejście pracowników ze wschodu sprawdza się zwłaszcza w tych firmach, gdzie istnieje produkcja ciągła i zakład nie może pozwolić sobie na przestoje w produkcji poprzez niedobór pracowników.

Gdzie ich poszukiwać?

Kiedy już zapada decyzja o chęci zatrudnienia pracowników ze wschodu metod ich pozyskiwaniu jest kilka. Można zgłosić zapotrzebowanie na tego typu pracowników w miejscowym urzędzie pracy, na portalach ogłoszeniowych lub w gazetach. jednak przy tej metodzie należy liczyć się z tym, że wszelkie formalności związane z zatrudnianiem takich osób spadną na nas. Druga metoda to zgłoszenie się z oferta pracy do agencji pośredniczącej w zatrudnianiu pracowników ze wschodu(agencja pracy szczecin. Jest ona najczęściej wybierana przez przedsiębiorców opcją ze względu na wygodę. W tym przypadku to właśnie agencja pośrednictwa pracy zajmuje się poszukiwaniem, rekrutowaniem i dobieraniem pod względem umiejętności do stanowiska odpowiednich pracowników, a także bierze na siebie całą odpowiedzialność związana z dopilnowaniem wszelkich formalności przy zatrudnianiu i rozwiązywaniu umowy z pracownikami ze wschodu. Zatrudnienie obcokrajowca pozwala na obniżenie kosztów, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z zaniżaniem stawki, która byśmy oferowali rodakowi, gdyż konkurencja i popyt na pracowników ze wschodu na rynku jest coraz większa i jeśli oferujemy zbyt niskie stawki płacowe, może okazać się, że nawet wśród tych osób nie ma nikogo chętnego do pracy. Odpowiednie stawki zapewniają oddanego i lojalnego pracownika, który będzie wykonywał swoja prace z należytym szacunkiem i sumiennością.  Czasem okazuje się, że tacy pracownicy znajdują na stałe miejsce w zespole firmy i ściągają całe swoje rodziny do Polski, dzięki pracy w danym przedsiębiorstwie, ponieważ pracownicy ze wschodu to nie tylko tania siła robocza, dedykowana pracy fizycznej, nierzadko są to osoby wykształcone i wykwalifikowane w danej dziedzinie, które zmusiła dana sytuacja życiowa i polityczna do emigracji zarobkowej na zachód Europy.

Przed zatrudnieniem pracownika ze wschodu https://apsprofit.pl/biuro-posrednictwa-pracy-dla-ukraincow/, zawsze należy jednak przemyśleć sprawę czy taka osoba będzie się sprawdzała w naszej firmie i czy odnajdzie się w niej. Może się niestety okazać, że nasza branża jest zbyt skomplikowana i zawiła dla tych osób. Dodatkowo nawet korzystając z agencji pośrednictwa pracy, warto znać przepisy regulujące zatrudnienie pracowników ze wschodu, ponieważ nieznajomość prawa nikogo nie tłumaczy.

Aps Profit Polska sp. Z o.O.
ul. Emilii Plater 14B/U1
71-635 Szczecin
+48 91 462 43 12
www.apsprofit.pl

 

szwedzki

Related Post