Natalia Roentgen Hobby,Motoryzacja Sprzęt przydatny podczas pielęgnowania ogrodu

Sprzęt przydatny podczas pielęgnowania ogrodu
Osoby posiadające własny ogród zdają sobie sprawę z tego, jak wiele pracy trzeba włożyć w zapewnieniu mu zadbanego wyglądu. W tym celu niezbędne jest zaopatrzenie się we właściwe narzędzia. Z pewnością nie obejdziemy się bez wydajnej kosiarki, która pozwoli skutecznie kosić trawę i chwasty. Jej wybór nie jest jednak łatwym zadaniem. Wystarczy udać się do sklepu sprzedającego tego typu urządzenia. Na miejscu zobaczymy ogromny wybór różnych modeli. Przeglądając sklepy internetowe, napotkamy jeszcze szerszy asortyment kosiarek.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego egzemplarza, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Chodzi przede wszystkim o wymiary naszego ogrodu oraz nasze preferencje. Naszym celem powinno być wybranie takiej kosiarki, której używanie będzie przyjemnością. W przypadku niewielkich ogrodów mamy o wiele większy wybór. Zarówno modele ręczne, jak i elektryczne doskonale nadają się do małych i średnich powierzchni. Ograniczony czas pracy kosiarek elektrycznych sprawia, że sprzęt spalinowy jest o wiele praktyczniejszym wyborem na nieograniczonej powierzchni i trudnym terenie. Model o zbyt małej mocy nie poradzi sobie równie dobrze w takich warunkach i może dojść nawet do przegrzania silnika.

Rodzaje kosiarek dostępne na rynku

Jeśli zależy nam na cichej pracy urządzenia, trudno o lepsze rozwiązanie od ręcznych kosiarek ogrodowych. Do ich napędzania używana jest praca mięśni osoby obsługującej kosiarkę. Z drugiej strony oznacza to, że używanie ich będzie bardzo męczące i mało praktyczne w przypadku dużych trawników. Zalecane są więc wyłącznie od ogrodów, których powierzchnia nie przekracza 100 m2. Znacznie bardziej popularne są modele elektryczne. Kosiarki zasilane prądem z sieci wymagają obecności gniazdka elektrycznego w naszym ogrodzie. Oprócz tego potrzebujemy wystarczająco długiego kabla. Często jesteśmy zmuszeni do używania przedłużacza. Istnieje ryzyko, że w trakcie koszenia trawy uszkodzimy kabel elektryczny lub wyciągniemy go z gniazdka. Z tego względu niektóre osoby preferują modele akumulatorowe. Przeciętna kosiarka tego typu jest w stanie pracować przez co najmniej 30 minut, zanim trzeba ponownie naładować akumulator. Kosiarki elektryczne sprawdzą się w małych i średnich ogrodach. W przypadku terenów zielonych o dużej powierzchni warto zainwestować w model spalinowy. Szerokość elementu tnącego może sięgać nawet 53 cm. Z ich pomocą możliwe jest wydajne koszenie dużych trawników. W przypadku zakupu takiego urządzenia musimy być przygotowani na wysoki poziom hałasu oraz konieczność regularnego wymieniania filtrów i oleju.

Podkaszarka jako uzupełnienie dla tradycyjnej kosiarki

Trudno znaleźć sprzęt efektywniejszy od kosiarki, jeżeli potrzebujemy pielęgnować trawniki o dużej powierzchni. Nie radzi sobie ona jednak w przypadku miejsc trudno dostępnych. Chodzi mianowicie o trawę rosnącą wokół drzew, wzdłuż krawężników oraz pod ogrodzeniem. Typowa kosiarka nie jest dostosowana do ścinania takich resztek trawnika. Często zmuszani jesteśmy od użycia nożyc ogrodowych. Istnieje jednak o wiele wygodniejsza alternatywa. Urządzenie zwane podkaszarką cechują się o wiele mniejszą głowicą, dzięki czemu bez problemu sięgną wszelkich trudno dostępnych miejsc. Do wyboru mamy modele elektryczne oraz spalinowe. Te mogą być zasilane z sieci lub za pomocą wbudowanego akumulatora. Nasz wybór zależy od tego, czy preferujemy bardziej poręczny model, czy też wolimy sprzęt o większej mocy. Modele akumulatorowe są wygodniejsze w użyciu, gdyż nie musimy martwić się o długość kabla i odległość od gniazdka. Przeciętna podkaszarka elektryczna ma moc przy najmniej 450 W. Komfortową obsługę zapewnia między innymi rękojeść z możliwością teleskopowej regulacji. Nie będziemy więc musieli schylać się, aby pozbyć się niechcianej trawy.

Czym różni się podkaszarka spalinowa od elektrycznej?

Podział podkaszarek wygląda podobnie co w przypadku kosiarek. Modele spalinowe sprawdzają się przede wszystkim podczas pielęgnowania dużych trawiastych przestrzeni. Zestaw kosiarki i podkaszarki spalinowej z łatwością pozwolą pozbyć się zbędnych krzewów, zarośli oraz chwastów. Taki sprzęt jest niezbędny dla każdej osoby, która profesjonalnie zajmuje się ścinaniem trawników. Modele elektryczne w zupełności poradzą sobie z trawą w typowym ogródku przydomowym. Podkaszarka elektryczna posiada głowicę z żyłką o średnicy 2 mm. Po wprowadzeniu ich w ruch wirowy, wąsy żyłki zaczynając efektywnie ciąć trawę. Droższe modele posiadają głowicę z plastikowymi nożami. Takie rozwiązanie jest o wiele trwalsze i nie dojdzie do uszkodzenia takiej głowicy podczas kontaktu z twardymi łodygami. Tego typu sprzęt przyda się, jeżeli zamierzamy odnowić bardzo zaniedbany ogród. Modele spalinowe są o wiele cięższe. Z tego powodu potrzebują szelek i pasa podtrzymującego. Dzięki temu ciężar urządzenia nie skupia się tylko na naszych rękach. Na rynku dostępne są także specjalistyczne modele wyposażone w tarczę tnącą. Taka maszyna przeznaczona jest jednak do używania w leśnictwie oraz innych podobnych zastosowaniach profesjonalnych.

Related Post