Natalia Roentgen Hobby,Usługi Na co zwrócić uwagę przy zakupie bongo?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie bongo?
  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie bongo?

Gdy wchodzimy do sklepu z fajkami wodnymi lub oglądamy towary na stronie internetowej, trudno nam na pierwszy rzut oka ocenić, jaka fajka będzie najlepsza dla naszych potrzeb. Jeśli ktoś nie ma dużej wiedzy na ten temat, nie będzie wiedział na co zwrócić uwagę podczas zakupu. Czy lepiej wybrać największy dostępny model czy lepiej coś mniejszego? Jakie dobrać akcesoria? Ile kosztuje fajka dobre jakości? Są to podstawowe pytania, na które odpowiedzi z pewnością pomogą wielu osobom w dobraniu odpowiedniego sprzętu.

  • Czym jest bongo?

Bongo, to nic innego jak fajka wodna, która służy do palenia różnych ziół, tytoniu smakowego czy konopi. Dym filtrowany jest przez zimną wodę, którą wlewa się do głównej komory fajki. Najczęściej na rynku możemy spotkać bonga wykonane ze szkła lub akrylu, choć wykonuje się je również z innych materiałów, takich jak silikon, plastik czy bambus i drewno, choć w przypadku tych ostatnich materiałów, są to raczej bonga przeznaczone dla kolekcjonerów.

  • Szkło czy akryl?

W tym przypadku decyzja jest raczej prosta. Jeżeli mamy możliwość, powinniśmy wybrać bongo szklane. Co prawda, należy o wiele bardziej na nie uważać, ponieważ może się rozbić, ale poza tym mankamentem jest to najlepszy wybór. Szkło jest chłodne i wspomaga chłodzenie dymu, co jest bardzo ważne dla uzyskania prawidłowej filtracji (aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można włożyć do bonga kostkę lodu). Bongo akrylowe nie ma podobnych właściwości. Sam akryl natomiast może przesiąknąć aromatem np. palonego tytoniu, co obniży doznanie, gdy będzie chcieli użyć innej substancji. Akryl posiada również swój własny, specyficzny zapach, który może niektórym osobom przeszkadzać.

  • Czy wielkość ma znaczenie?

Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Na fajkę wodną dobrej jakości składa się kilka elementów, a jej rozmiar to tylko jeden z nich. Fajki wodne można podzielić na trzy kategorie pod względem wielkości. Małe fajki do 30 cm wysokości, średnie, pomiędzy 30 a 60 cm wysokości oraz duże ponad 60 cm. Każda z kategorii ma swoje wady i zalety.

Małe bonga typu dynia są bardzo wygodne w użyciu i transporcie. Łatwo je zapakować i zabrać ze sobą w podróż. Kolejną zaletą jest niska cena. Najmniejsze bonga są stosunkowa tanie (nawet poniżej 50 zł), więc są dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie jest jeszcze pewien czy odpowiada mu palenie przy pomocy bonga. Natomiast główną wadą małych fajek wodnych jest gorsza jakość doznania, właśnie ze względu na niewielki rozmiar. Małe bonga są również lekkie, więc i niestabilne.

W kategorii średnich fajek wodnych mamy bardzo duży wybór kształtów. Fajki z tego przedziału są najczęściej wybierane, ponieważ mają najlepszy stosunek ceny do jakości (za około 100-150 zł kupimy bongo dobrej jakości). Fajki są dużo stabilniejsze, wyposażone w lepszej jakości uchwyty i uszczelki. Dodatkowo w większych modelach można zastosować grubsze szkło, więc są wytrzymalsze. Możemy również nalać do nich więcej wody, a to poprawia smak dymu.

Duże fajki wodne raczej nie są przeznaczone do przewożenia. Wykonane są z grubego szkła, są ciężkie i raczej przeznaczone do postawienia na ziemi. Jest to typ fajki, który raczej wybierany jest tylko przez miłośników palenia. Duże fajki wodne ze względu na pojemność są dostosowane do stosowania różnych dodatków urozmaicających smak. Również, w przypadku dużych fajek wodnych mamy największy wybór unikatowych, ciekawych kształtów. Niestety, fajki znajdujące się w tej kategorii należą do najdroższych. Ich ceny mogą sięgać nawet 1000 zł.

  • Dyfuzory

W bongu dobrej jakości znajdziemy kilka dyfuzorów. Pojawiają się we wnętrzu i na zewnątrz fajki. Pełnią one dodatkową funkcję filtrującą, dlatego też ważne, aby było ich dużo. Przy wyborze naszego własnego bonga powinniśmy zwrócić na to uwagę.

W niektórych modelach mamy możliwość dokupienia dodatkowych dyfuzorów i samodzielnego ich zamontowania, dlatego nie musimy od razu skreślać wybranej fajki wodne tylko dlatego, że posiada małą liczbę dyfuzorów.

  • Perkolator

Jeśli mamy taką możliwość, możemy wybrać bongo z dodatkowymi spiralami lub rurkami rozszczepiającymi dym. Tego typu elementy nie tylko posiadają interesujący, ekstrawagancki wygląd, ale dodatkowo chłodzą dym, co jest zdrowsze dla naszych płuc i poprawia smak dymu.

Istnieje kilka rodzajów perkolatorów stosowanych w różnych bongach (niektóre z największych modeli łączą w sobie kilka możliwości). Wśród popularnych kształtów perkolatorów znajdziemy „plaster miodu”, który powoduje większy opór podczas zaciągania i tworzy więcej bąbelków. Innym znanym perkolatorem jest wnętrze bonga w kształcie sera szwajcarskiego, w którym dym musi podróżować poprzez mniejsze komory. I wiele, wiele innych.

Wybór kształtu perkolatora to raczej decyzja czysto estetyczna, ponieważ większość z nich jest bardzo podobna, jeśli chodzi o możliwości dodatkowego chłodzenia. Dlatego też w tej kwestii możemy się kierować swoimi własnymi upodobaniami.

Related Post