Magazyny energii
Natalia Roentgen Technologie Magazyny energii

Magazyny energii



Magazyny energii

Magazyny energii – w jaki sposób dokonać ich wyboru? O ile fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, to jednak problemem jest przechowywanie wytwarzanej energii. Oddając jej część do sieci energetycznej musimy liczyć się z tym, że tracimy od 20 do 30 procent wytworzonego prądu. W takich przypadkach godne uwagi mogą okazać się magazyny energii, które stają się coraz powszechniejsze.

Dlaczego inwestycja w magazyny energii może być opłacalna? W jaki sposób powinniśmy dobierać domowe magazyny prądu? Jak szybko i skutecznie obliczyć moc i pojemność magazynu? Na jakie aspekty zwracać uwagę podczas wyboru magazyny energii? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Dlaczego inwestycja w magazyny energii może być opłacalna?

Energia elektryczna, którą produkuje się ze słońca, w zdecydowanej większości przypadków jest zużywana niemalże na bieżąco. W przypadku klasycznego modelu zapotrzebowanie może być niższe, niż produkcja prądu. Wówczas nadwyżki do tej pory przesyłane były do sieci, skąd jest on odbierany w nocy lub zimą. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to wydaje się być niemalże idealne. Gdzie zatem kluczowy problem? Otóż posiadacze zmuszeni są do zapłacenia kosztów magazynowania dla zakładów energetycznych, co wcale nie jest drobną sumą. Zamiast otrzymać 100% przesłanej wcześniej energii, to otrzymują jej 70% lub 80%. Jeśli zastosujemy jednak domowe magazyny energii, wówczas nie musimy liczyć się z takimi stratami. Dodatkowo nie musimy obawiać się chociażby awarii sieci energetycznych lub ich przeciążenia – do tego typu incydentów dochodzi stosunkowo rzadko, co warto mieć na uwadze.

W jaki sposób powinniśmy dobierać domowe magazyny prądu?

Magazyny energiiJak można wywnioskować na podstawie wcześniejszego akapitu, magazyny energii mogą okazać się doskonałą inwestycją. W jaki jednak sposób dobrać odpowiednie rozwiązanie? Przede wszystkim kluczowe jest przeanalizowanie kilku kwestii. Jeśli się z nimi zapoznamy, wówczas magazyny będą nie tylko pełnić swoja podstawową funkcję, ale również inwestycja stanie się jeszcze bardziej opłacalna. Jeśli mielibyśmy wskazać kilka najważniejszych elementów, które mają znaczenie podczas wyboru domowych urządzeń służących do magazynowania energii, to wskazalibyśmy ilość i rodzaj urządzeń, które mają być zasilane, sprawność baterii, rodzaj baterii (do wyboru mamy te litowo-jonowe lub kwasowo-ołowiowe), głębokość rozładowywania baterii. Kluczowe pytanie, które powinniśmy sobie postawić to w jaki sposób ma działać rozwiązanie w sytuacji przerw w dostawie prądu lub energii. Okazuje się, że domowe magazyny są w stanie zasilić jedynie ograniczoną ilość urządzeń. Właśnie z tego powodu przed zakupem powinny być projektowane kluczowe obwody.

Jak szybko i skutecznie obliczyć moc i pojemność magazynu?

Dla wielu osób dość zastanawiająca jest kwestia tego, w jaki sposób szybko i skutecznie możemy obliczyć zarówno moc, jak i pojemność magazynu. To pytanie każdego dnia zadaje sobie wiele osób. Wbrew pozorom nie jest to coś skomplikowanego. Z powodzeniem możemy wykorzystać specjalny kalkulator online. Zastanówmy się nad tym, co będzie zasilane przez domowy magazyn, a także jaka moc tego rozwiązania jest niezbędna. Część osób twierdzi, że należy dobrać taki magazyn, który posiada identyczną pojemność, co moc instalacji. Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że takie rozwiązanie nie pozwala dobrać go do potrzeb indywidualnych. Dlatego też skupmy się również na pozostałych parametrach, które na pierwszy rzut oka mogą mieć mniejsze znaczenie – mowa o mocy, która jest wyrażona w kW, a także o pojemności, którą określa się w kWh. W celu wyliczenia właściwej mocy i pojemności powinniśmy postępować w sposób następujący: przede wszystkim określamy ilość najważniejszych urządzeń, a także ich dzienny pobór. Sumujemy maksymalną moc wybranych urządzeń, która jest określona w watach, a także dzienny pobór energii. Na podstawie powyższych informacji możemy dobrać moc i pojemność poszczególnych akumulatorów.

Na jakie aspekty zwracać uwagę podczas wyboru magazyny energii?

Pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Otóż wiele osób nadal być może zastanawia się, na co powinni oni zwrócić uwagę podczas wyboru domowego magazynu energii. Przede wszystkim nie bierzmy pod uwagę ceny – jeśli jest ona zbyt atrakcyjna, w porównaniu do ofert innych firm, wówczas jest to dla nas poważne ostrzeżenie. Bardzo często wiąże się to z tym, że nie będziemy posiadać kluczowej technologii, która umożliwia nam korzystanie z energii nawet wtedy, gdy będą dostawy prądu. Nie zapominajmy o bardziej praktycznych aspektach, jak chociażby gwarancja, która jest nam oferowana po zakupie. W zdecydowanej większości przypadków mowa o okresie 10 lat, a także żywotności baterii w wysokości 10 000 cykli. Zakup magazynów energii powinien być przemyślany, w przeciwnym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydamy nasze pieniądze na coś, co nie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Related Post