Natalia Roentgen Hobby Kilka słów o jeździe konnej

Kilka słów o jeździe konnej



Każdy, kto raz spróbował jazdy konnej, wie, że jeździectwo to jeden z najwspanialszych sposobów na spędzenie wolnego czasu. Najlepsza pora na rozpoczęcie przygody z jazdą konną to lato. Coraz więcej osób przekonuje się, że jazda konna jest przyjemnością dostępną niemal dla każdego, niezależnie od pory roku i pogody. Nawet spokojny spacer po łąkach, czy lasach stanowi dla człowieka niezapomniane przeżycie. Wszyscy miłośnicy sportu jeździeckiego znają zapewne przysłowie mówiące, że największe szczęście w świecie na końskim siedzieć grzbiecie. Rozwój jeździectwa, turystyki i rekreacji, a nawet wykorzystanie tych zwierząt w hipoterapii sprawia, że konie od lat cieszą się dużą sławą i uznaniem. Wczasy w siodle, wielodniowe konne rajdy, pokazy, zawody hippiczne, konkursy ujeżdżenia, skoków, woltyżerka i wyścigi wszystkie te konkurencje zdobywają coraz więcej miłośników.

ABC jeździectwa

Istnieje duża rozmaitość ras koni. Najbardziej znane są araby, konie pełnej krwi angielskiej i angloaraby, oraz konie zimnokrwiste – ciężkie, na przykład bretony, ardeny, fiordingi. Araby czystej krwi słyną ze swej urody, dzielności, odporności i łagodnego usposobienia. Najbardziej nadają się do rajdów i dalekich podróży, a także do wyścigów na długich dystansach. Z kolei konie pełnej krwi wyhodowane zostały na Wyspach Brytyjskich na przełomie XVII i XVIII wieku. Odnajdują się one na płaskich terenach i krótkich dystansach. Dobrze wytrenowany koń, pełnej krwi, potrafi w niespełna minutę przebiec kilometr. Są one bardzo szybkie. Rumaki te charakteryzują się zwykle ognistym temperamentem i są dość drogie w utrzymaniu. Koń porusza się trzema różnymi chodami: stępem (6-8 km/godz.), kłusem (12-18 km/godz.) lub galopem (do 60 km/godz.) i każdy z tych chodów może mieć różne tempa. Najszybszy jest oczywiście wyciągnięty galop.            

Jeździectwo – sprzęt dla jeźdźca

Najważniejszą częścią stroju jeździeckiego jest nakrycie głowy, czyli toczek wykonany ze sztywnego plastiku i pokryty ciemnym aksamitem. Chroni on głowę jeźdźca podczas upadku i amortyzuje uderzenie. Niezbędne są też odpowiednie, wysokie buty, natomiast przed otarciami skuteczną ochronę stanowią bryczesy, czyli spodnie pozbawione szwów po wewnętrznych stronach nogawek, ze specjalnymi wzmocnieniami na wysokości kolan. Ważnym elementem ubioru są także rękawiczki. Zawodników startujących w takich konkurencjach jak ujeżdżenie czy skoki obowiązuje biała koszula, bryczesy białe https://www.truerider.eu/kategoria/bryczesy i frak w kolorze czarnym lub czerwonym. Cały strój powinien być schludny i elegancki.

Jazda konna dla każdego

Nauczyć się jeździć na koniu to nie lada wyzwanie. Na samym początku należy wybrać dobry i renomowany ośrodek jazdy. Nie jest to proste, ale warto zrobić rozeznanie i zebrać parę informacji na ten temat. Pamiętać też trzeba, że rekreacyjna jazda konna jest właściwie dobra w każdym wieku. Wystarczy jedynie posiąść kilka umiejętności. Przykładowo nawet tak drobny element, jak trzymanie ręki, może mieć wpływ na reakcje konia i jeśli nabędziemy negatywne nawyki – kurczowe trzymanie wodzy, szarpanie czy po prostu niespokojne ruchy – koń może przestać reagować, albo przeciwnie, szarpać się i uciekać. Bardzo ważna jest też pozycja w siodle. Właściwa to taka, w której siedzimy głęboko w siodle i możemy poprowadzić linię prostą od ucha, przez bark, biodro, aż do tylnej części pięty. Jednocześnie jeździec nie powinien być sztywny, patrzeć przed siebie i nie wysuwać brody do przodu. Najtrudniejsze są oczywiście początki, ale po pewnym czasie wszystko wchodzi w krew.

 

Sprzęt jeździecki

Jazda konna wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale także prawidłowo dobranego sprzętu. Warto pamiętać, że tego typu akcesoria dzieli się na dwie kategorie: sprzęt dla jeźdźca oraz wyposażenie dla konia. Artykuły dla konia to przede wszystkim siodła, osprzęt do siodeł, a także preparaty pielęgnacyjne, różnego rodzaju ozdoby i praktyczne akcesoria tj. maski, derki kantary czy uwięzi. Wśród sprzętu dla jeźdźca znaleźć można kaski, kamizelki, buty, rękawiczki, palcaty i wiele innych artykułów. Wszystkie te przedmioty sprawiają, że jazda konna jest bardziej komfortowa, zarówno dla człowieka, jak i dla konia. W dzisiejszych czasach akcesoria jeździeckie https://www.truerider.eu/ są niezbędne aby nasza jazda była przyjemna i bezpieczna    

 

Hodowla koni

Osoby, których pasją jest jazda konna, często decydują się także na hodowlę tych fascynujących zwierząt. To zajęcie wymaga jednak bardzo dużo zaangażowania i sporej ilości pieniędzy. Po pierwsze, jeśli chcemy, by osobniki z naszej hodowli były zdrowe i w dobrej kondycji, to niezbędna jest czysta i profesjonalnie wyposażona stajnia. Poza tym, szczególną uwagę należy zwrócić na paszę, którą będziemy karmić konie. Powinna być bogata w witaminy, mikroelementy i sole.

 

Stajnia

Jazda konna to nie tylko przyjemności i forma relaksu, ale także odpowiedzialność i obowiązki. Jednym z nich jest dbałość o stajnię, w której mieszkają konie. Stajnia jest ich domem, więc muszą mieć godne warunki.  Zwykle składa się ona z kilku pomieszczeń, pełniących odrębne funkcje. Najważniejsze jest zawsze miejsce, gdzie znajdują się boksy lub stanowiska dla koni. Muszą być one bardzo czyste, ponieważ wilgotna lub brudna ściółka powoduje wiele chorób kopyt, sierści, a nawet układu oddechowego zwierząt. Najpopularniejszym środkiem do ścielenia boksów jest nadal słoma, czasem stosuje się trociny. Inną ważną częścią stajni jest siodlarnia, gdzie przechowuje się sprzęt do jazdy konnej lub pomieszczenie do przechowywania paszy. Warto też mieć na podorędziu specjalny magazynek na środki czystości. Ważne jest również, by cała stajnia stała w suchym miejscu i ze wszystkich stron zapewniała dobrą osłonę od wiatru.

Weterynaria

Jazda konna ma także mniej przyjemne aspekty. U koni często zdarzają się kontuzje. Odpowiedzialny i mądry pasjonat jazdy konnej wie, że w razie wypadku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który roztoczy specjalistyczną opiekę nad kontuzjowanym koniem. Obecnie funkcjonuje wiele profesjonalnych ośrodków, które zajmują się nie tylko zwierzętami po wypadkach, ale także chorującymi na schorzenia typowe dla tego gatunku.

 

Kowalstwo koni

Nie zapominajmy, że jazda konna nierozerwalnie wiąże się także z troską o konia. Jednym z elementów tej opieki jest zadbanie o jego kopyta. Mimo, iż kowalstwo wydaje się rzemiosłem dość przestarzałym, to pasjonaci jazdy konnej z pewnością orientują się, że obecnie rozwija się ono dość prężnie. Na rynku dostępna jest cała gama specjalistycznych podków, dopasowanych do potrzeb tych zwierząt. Są to m. in. podkowy wyścigowe, przeznaczone do jazdy po lodzie, przeciwpoślizgowe, a nawet ortopedyczne, korygujące wady postawy i chodu. Specjalista z tej branży pomoże w odpowiednim doborze podków dla konia, dostosowanych do wykonywanej przez konia pracy.

Related Post