Jak uszyć worek plecak dla dziecka - krok po kroku
Natalia Roentgen Moda Jak uszyć worek plecak dla dziecka – krok po kroku

Jak uszyć worek plecak dla dziecka – krok po krokuJak uszyć worek plecak dla dziecka - krok po kroku

Worko plecaki sprawdzają się świetnie w trakcie gorących miesięcy na spacer czy plażę. Jednak przydają się nie tylko latem. Są niezwykle wygodne, modne i praktyczne. Mogą sprawdzić się też do szkoły czy do przedszkola. Także na wycieczkę do parku, na basen, na zabawki do piaskownicy czy jako worki na buty dla dzieci https://maremidesign.pl/kategoria/plecak-worek-quot-dla-dziecka-quot. Jak uszyć taki plecak samodzielnie? To nic trudnego!

Plecak worek dziecięcy – od czego zacząć?

Jak uszyć worek plecak dla dziecka - krok po krokuNa początek przyda nam się oczywiście maszyna do szycia i podstawowe umiejętności jej obsługiwania. Bez wątpienia cierpliwe osoby mogą spróbować szyć ręcznie, ale zajmie to nieco więcej czasu. Wykonanie tego typu worka na maszynie jest za to naprawdę szybkie, łatwe i przyjemne. Oprócz tego potrzebować będziesz oczywiście wytrzymałych nici i ostrych nożyczek. No i oczywiście kilku kawałków materiału (najlepiej wodoodpornego) oraz plecionego sznurka.
Jak wiadomo, nasze dzieci bywają wybredne. Choć może warto powiedzieć, że po prostu mają swój własny gust. Przede wszystkim zadajmy więc sobie pytanie, jaki kolor lub wzór spodoba się naszym pociechom. Wiadomo, że worek na plecy dla chłopca może się różnić od tego dla dziewczynki. Może warto zapytać samego dziecka, co najchętniej widziałoby na swoim worku? W ten sposób unikniesz tego, że maluch nie będzie zadowolony z Twojej ciężkiej pracy.

W stacjonarnych i internetowych sklepach znajdziesz ogrom najróżniejszych materiałów, dzięki którym wyczarujesz prawdziwe cuda. Możesz wybierać wśród wielu faktur, wzorów i kolorów. Od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz, zależeć będzie żywotność plecaczka. My polecamy materiały wodoodporne. Trudniej będzie je ubrudzić i łatwiej uprać. Ponadto często wystarczy Ci przetrzeć go po prostu wilgotną ściereczką, by zmyć z niego powierzchowne zabrudzenia. Dodatkowo nie będziesz się martwić o to, czy zawartość plecaka worka https://maremidesign.pl/kategoria/lunch-bagnie zamoknie podczas szkolnej wycieczki. Może to być np. wodoodporny poliester. Oprócz niego przyda się też tkanina podszyciowa i wspomniane już wcześniej sznurki. Dokładny wykaz materiałów zobaczysz poniżej.

Worek plecak dla dzieci – potrzebne materiały

Kiedy masz już wybrane materiały, musisz je odpowiednio przyciąć. Worek dziecięcy musi mieć oczywiście odpowiednie wymiary i być nieco mniejszy niż ten, który sprawdzi się dla osób dorosłych. Poniżej znajdziesz proponowane wymiary dla dziecka w wieku około 4 lat. Jeśli szyjesz dla starszego dziecka lub dla osoby dorosłej, odpowiednio zwiększ te wymiary.

 • dwa prostokąty z materiału zewnętrznego o wymiarach 30 x 35 cm
 • ewentualnie prostokąt z tkaniny podszewkowej (najlepiej też wodoodpornej) o wymiarach ok. 20 x 55 cm
 • dwa prostokąty o wymiarach 6 x 30 cm na górne tunele
 • cztery prostokąciki 4 x 6 cm na boczne szlufki
 • dwa kawałki 1,5 m bawełnianego sznurka plecionego o grubości minimum 0,5 cm

Poza tym na worek dla przedszkolaka potrzebujesz:

 • noża krążkowego i maty do cięcia lub ostrych nożyczek
 • wytrzymałych nici w wybranym kolorze
 • szpilek, kredy krawieckiej

Torba plecak – jak uszyć krok po kroku

Jeśli masz już przygotowane wszystkie potrzebne materiały i wykrojone kawałki materiału, czas zabrać się do pracy. Zobaczysz, że worki dla dzieci są banalnie proste do zrobienia.

 1. Rozpocznij od przygotowania tuneli. Weź dwa prostokąty 6 x 30 cm, podwiń ich krótsze boki (na około 1 cm) i następnie zszyj. Oczywiście zrób to po prawej stronie materiału.
 2. Przyłóż kawałki materiałów z punktu pierwszego do brzegów materiału przeznaczonego na wierzch plecaka prawą stroną do prawej i przypnij szpilkami. Następnie zszyj dłuższe boki obu prostokątów. W kolejnym kroku złóż tunel na pół i przyszyj ponownie do większego kawałka materiału. Powtórz z drugim kawałkiem.
 3. Przygotuj podszewkę, składając materiał na nią przeznaczony na pół. Zszyj dłuższe boki na lewej stronie.
 4. Kawałeczki materiału na szlufki przyłóż do siebie prawymi stronami. Zszyj trzy boki, jeden (krótki) zostaw wolny. Przełóż szlufki na prawą stronę.
 5. Przyszyj szlufki do jednego z boków plecaka w odległości kilku centymetrów od dołu.
 6. Zszyj boki i dno plecaka po lewej stronie. Włóż nie przyszyty bok szlufki między oba boki plecaka. Twój worek plecak jest już niemal gotowy! 
 7. Umieść plecak w podszewce i zszyj obie części ze sobą. Na koniec wywiń całość na prawą stronę.
 8. Przeciągnij sznurki przez wszystkie otwory i zwiąż ich końcówki. Gotowe!

Jak widzisz, uszycie plecaka typu worek https://maremidesign.pl/ to nic trudnego. Jeśli chcesz, możesz go jeszcze nieco ulepszyć. Wewnątrz plecaka możesz wszyć dodatkowe kieszonki. Z zewnątrz przyozdobić np. materiałowymi uszami czy innymi naszywkami albo inicjałami pociechy. W przeciwieństwie do kupnych plecaków, taki własnoręczne zrobiony worek na plecy może być spersonalizowany dokładnie tak, jak chce Twoje dziecko. To wyjątkowy prezent na urodziny czy z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wszystkie dzieci będą go zazdrościć. Kto wie, może stworzysz ich o wiele więcej i zaczniesz sprzedawać wśród znajomych. Pamiętaj, że każdą swoją pasję warto przekuć na dodatkowy dochód. Jeśli tylko potrafisz szyć, to Twoje hobby może stać się sposobem na zarobek. Powodzenia!

Related Post