Natalia Roentgen Wnętrze Różnorodność drzwi

Różnorodność drzwi




Drzwi to jeden z najważniejszych i najmniej zauważonych przez Nas elementów życia. Korzystamy z nich każdego dnia, a przecież nikt nie traktuje drzwi jako czegoś istotnego. Ale czy na pewno tak jest? Czy drzwi w ogóle są nam potrzebne? Do czego ich właściwie używamy? Czym jedne drzwi różnią się od pozostałych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z drzwiami znajdziesz poniżej.

Rodzaje drzwi

 

Drzwi są jednym z kilku rodzajów przegród pionowych wykorzystywanych w budownictwie. Służą przede wszystkim jako zabezpieczenie otworu drzwiowego, którego z kolei używamy by dostać do budynków, pomieszczeń lub aby przejść z jednego pokoju do drugiego. Z uwagi na to, że możliwych zastosowań drzwi jest niemal nieskończona ilość możliwości, na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tej przegrody. Można je podzielić ze względu na konstrukcje, sposób otwierania, kształt czy pomieszczenia do których prowadzą. Bowiem czymś innym są drzwi do domu, drzwi do łazienki, drzwi do pokoju czy drzwi w szpitalu czy windzie.

 

Zewnętrzne i wewnętrzne

 

Drzwi zewnętrzne to jeden z dwóch podstawowych rodzajów drzwi. Są to drzwi prowadzące do mieszkań, budynków czy obiektów. Charakteryzuje je to, że oddzielają dane miejsce od świata zewnętrznego, tym samym zapewniając poczucie bezpieczeństwa ludziom wewnątrz budynku. Stanowią też zaporę przeciw złej pogodzie, złodziejom czy niechcianym gościa typu domokrążcy, roznosicieli ulotek czy ludziom namawiającym do przyjęcia ich religii. Drzwi wewnętrzne z kolei są drzwiami wykorzystywanymi wewnątrz budynków czy mieszkań. Służą one jako oddzielenie pomieszczeń od siebie i przybierają najróżniejsze kształty, formy czy kolory. Nie muszą spełniać rygorystycznych wytycznych dotyczących czynników zewnętrznych, tym samym są sporo tańsze od drzwi zewnętrznych. Drzwi wewnętrzne dzielimy głównie na drzwi łazienkowe, wyposażone w kratkę lub wcięcie wentylacyjne oraz na drzwi zwykłe, które wykorzystywane są w pokojach, sypialniach czy gabinetach.

 

Pełne

 

Drzwi przybierają różne formy i kształty, ale najprostsze i najczęściej stosowane to drzwi pełne. Są to drzwi wykonane najczęściej z drewna, metalu lub materiału drewnopodobnego. Po zamknięciu szczelnie oddzielają od siebie dwa pomieszczenia. Najczęściej są wyposażone w klamki z obu stron, ale istnieją wyjątki od tej reguły, na przykład drzwi od chłodni spożywczej też często przyjmują formę drzwi pełnych.

 

Przeszklone

 

Drugim najczęściej stosowanym typem drzwi są drzwi częściowo lub w pełni przeszklone. Przykładem mogą być drzwi balkonowe, ale te konkretne drzwi zaliczane są raczej do stolarki okiennej. Drzwi częściowo przeszklone stosuje się często w mieszkaniach by, pomimo odcięcia pomieszczenia, światło słoneczne mogło oświetlić korytarz. Drzwi w pełni przeszklone często można spotkać w biurach bądź w pracowniach informatycznych. Należy pamiętać, że przeszklenie nie zawsze oznacza, że wszystko przez takie drzwi widać, bowiem można wykorzystać szkło mleczne lub okleić szklane elementy grafiką lub materiałami reklamowymi.

 

Przesuwne

 

Mniej popularnym rodzajem drzwi, ale wciąż często obecnym w codziennym życiu są drzwi przesuwne. Rzadko stosowane w mieszkaniach, z powodu dużej ilości miejsca, jaką zajmuje ich mechanizm. Często stosowane natomiast w krajach Dalekiego Wschodu. Japońskie domy tradycyjne nie mogłyby się obyć bez drzwi przesuwnych. Miejscem gdzie każdy może spotkać takie drzwi są sklepy spożywcze. Jeśli więc chcesz poznać ich sposób działania, ruszaj na zakupy!

Materiał

 

Kolejnym aspektem, ze względu na który dzieli się drzwi jest materiał, z którego zostały wykonane. Najprostszy podział to na materiały naturalne i materiały sztuczne. Najczęściej stosowanymi materiałami są drewno, metal i materiały imitujące materiały naturalne.  

 

Naturalne

 

Drzwi wykonane z materiałów naturalnych często wykorzystamy w domu, jako drzwi pomiędzy pomieszczeniami lub jako drzwi wejściowe. Drewno świetnie sprawdzi się jako solidny materiał na drzwi wejściowe. Natomiast drzwi metalowe spotkać można w szpitalach czy w szkołach.

 

Imitujące naturalne materiały

 

Materiały sztuczne lub udające materiały naturalne wykorzystywane są zawsze wtedy kiedy chcesz, by Twoje drzwi wyglądały dobrze, ale nie chcesz zapłacić za nie fortuny. Materiały drewnopodobne świetnie sprawdzą się jako drzwi wewnętrzne w mieszkaniach, a solidne materiały sztuczne będą pasować do większości biur.

 

Kolor

 

Drzwi niezależnie od rodzaju czy materiału występują niemal w każdym możliwym kolorze. Najczęściej są to kolory z palety RAL. Niezależnie czy postawisz na naturalne barwy drewna czy metalu, czy marzą Ci się drzwi w kolorze dojrzałej mandarynki albo drzwi ze wzorem płomieni to każda wizja jest możliwa do spełnienia, a większość z nich jest dostępna jako produkty typowe.

 

Szczególne rodzaje

 

W przypadku drzwi jedyne co ogranicza ich konstrukcje czy formę jest zapotrzebowanie i wyobraźnia ich twórców. Dzięki czemu poza typowymi drzwiami płaskimi powstają także drzwi przesuwne czy drzwi obrotowe. Czym właściwie są te ostatnie? To drzwi często spotykane w hotelach lub sklepach. Napędzane są przez silniki elektryczne lub siła mięśni osób z nich korzystających. Wystarczy podejść i popchnąć by móc poczuć radość towarzyszącą korzystaniu z drzwi obrotowych.

 

Related Post