Natalia Roentgen Usługi,Zdrowie Różne zabiegi wykonywane przez stomatologa – ekstrakcja ósemek, wybielanie zębów

Różne zabiegi wykonywane przez stomatologa – ekstrakcja ósemek, wybielanie zębów




  W nowoczesnej stomatologii ekstrakcja zęba jest powszechną i prostą procedurą. Dzięki doświadczonemu stomatologowi pacjent nie odczuwa dużego dyskomfortu podczas zabiegu. Najczęstsze przyczyny ekstrakcji zębów to próchnica, choroby tkanek otaczających ząb, pęknięcie zęba, korekcja zgryzu i konieczność usunięcia zębów mądrości. Nieleczone zęby mądrości mogą wymagać zabiegu chirurgicznego, jeśli ósemki staną się krzywe i powodują dyskomfort, ból, a także, jeśli nie będą miały wystarczającej przestrzeni do wzrostu.

Nieprawidłowo rosnące zęby mądrości mogą:

  • Przesuwać sąsiednie zęby, zwłaszcza przednie
  • Uszkodzić zębinę i korzenie sąsiedniego zęba
  • Powodować ból w stawie szczękowym.

Ekstrakcja zębów mądrości w gabinecie stomatologa

  Usuwanie zębów mądrości nie jest tak przerażające i skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.Ta procedura jest wykonywana przez stomatologa w znieczuleniu. Przez kilka dni dyskomfort, obrzęk, częściowe ograniczenie otwierania ust, połykanie może być odczuwane, rzadko pojawia się drętwienie warg, skóry podbródka. Wszystkie te tymczasowe dolegliwości są tylko niewielkim dyskomfortem w porównaniu z poważnymi problemami, które mogą powodować niepoprawnie rosnące zęby mądrości.

  Usunięcie zatrzymanych zębów mądrości stomatolog wykonuje w znieczuleniu miejscowym, z pełnym lub częściowym znieczuleniem. Przed zabiegiem dentysta wykonuje zdjęcie rentgenowskie (w razie potrzeby ocenia otaczające struktury anatomiczne, wykonuje cyfrowe badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa), które pokazuje położenie zęba i otaczających struktur anatomicznych, lokalizację korzeni. Diagnoza pozwala stomatologowi dokładnie zaplanować zabieg, a także ocenić potencjalne ryzyko podczas lub po zabiegu i poinformować o tym pacjenta.

  Po zabiegu rana pozostaje w miejscu zęba, która w ciągu pierwszych 24 godzin może krwawić, może pojawić się zasinienie na policzku, obrzęk, ból, może wystąpić częściowe ograniczenie otwierania jamy ustnej. Dlatego nawet przed zabiegiem stomatolog powie, co robić, jakie leki stosować, jeśli boli, jak zmniejszyć krwawienie lub obrzęk. Dyskomfort po usunięciu zęba mądrości zaczyna się zmniejszać po trzech do czterech dniach, a następnie obrzęk ustępuje, poprawia się stan zdrowia. W ciągu 3-4 tygodni dziąsła całkowicie się zagoją.

Zalecenia stomatologa po ekstrakcji zęba?

  • Krwawienie. Po zabiegu usunięcia zęba mądrości dochodzi do krwawienia, więc ślina zmienia kolor na różowy. 30 minut po zabiegu trzeba zachować sterylny wacik, stale połykając ślinę. Jeśli krwawienie nie ustaje, wymienić wacik i trzymać go mocno przez kolejne 30 minut. Powtórzyć to w razie potrzeby.
  • Obrzęk. Aby zmniejszyć obrzęk, miejsce usuniętego zęba, należy schłodzić, przez 20 minut przez kilka godzin z przerwami 20 minut.
  • Gorące. Przez 24 godziny nie można jeść gorących potraw i pić gorących napojów, nie kąpać się w gorącej wodzie. Ponadto nie można przez tydzień uprawiać sportu.
  • Palenie i alkohol. Po usunięciu zęba nie palić, przez co najmniej kilka godzin. Palenie szkodzi gojeniu się ran. Nie pić alkoholu w ciągu 24 godzin po zabiegu.
  • Płukanie. Nie płukać dzień po usunięciu, ponieważ skrzep krwi można usunąć z rany. Można pić ciepłe płyny.
  • Ból. Można przyjmować środki przeciwbólowe, które nie rozrzedzają krwi.
  • Higiena. Właściwa higiena jamy ustnej przyspieszy proces gojenia. W pierwszych dniach po zabiegu uważać, aby nie uszkodzić miejsca zabiegu i szwów. Ostrożnie myć zęby, nie naciskając ich mocno, częściej płukać płynem do płukania ust.
  • Szwy. Jeśli rana została zszyta za pomocą rozpuszczalnych włókien, nie ma potrzeby ich usuwania, ale zwykle po 7 dniach szwy są usuwane.
  • Powikłania. Jeśli po kilku dniach stan zdrowia się pogorszy, odczuwa się ogólne osłabienie, temperatura wzrasta, tkanki silnie puchną w miejscu usuniętego zęba.

Konsultacja u stomatologa przed wybielaniem zębów

  Poza przykrymi zabiegami jak ekstrakcja zębów mądrości, stomatologia oferuje również skuteczne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Przed wybielaniem zębów bardzo ważne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Podczas wizyty ustalana jest nie tylko przyczyna przebarwienia zębów, ale również, czy wybielanie zębów jest odpowiednie dla pacjenta w konkretnej sytuacji, a może istnieją bardziej odpowiednie inne zabiegi dentystyczne.

  Również podczas konsultacji stomatolog oceni uśmiech według kryteriów estetycznych. Na przykład, jak szeroki jest uśmiech lub czy występują jakiekolwiek wady estetyczne dziąseł (nieregularności w linii dziąseł). Po wybielaniu zębów takie wady mogą stać się bardziej zauważalne, dlatego tworząc atrakcyjny uśmiech, można potrzebować dodatkowych procedur naprawczych.

  Jeśli szyjki zębów są odsłonięte, zęby mogą być nadwrażliwe podczas wybielania. Dlatego lepiej wybrać wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym,   gdzie szyjki zębów przed zabiegiem są pokrywane materiałem ochronnym. Ważne jest również, aby korzenie zębów wybielały się wolniej niż korony, dlatego w odsłoniętych szyjkach kolor zębów może pozostać ciemniejszy. Przypadek każdego pacjenta jest wyjątkowy, dlatego konieczna jest konsultacja przed wybielaniem zębów.

 

Related Post