Kremacja zwierząt co to jest
Natalia Roentgen Usługi Kremacja zwierząt co to jest

Kremacja zwierząt co to jestKremacja zwierząt co to jest

Kremacja zwierząt co to jest – śmierć zwierzęcia domowego jest zawsze szokiem i tragedią dla człowieka, ponieważ z czasem staje się ono niemal członkiem rodziny. A kiedy kot lub pies odchodzi, po wylaniu łez i gorzkim uznaniu straty, pojawia się kwestia pochowania jego szczątków. Niewielu właścicieli chciałoby wyrzucić ciało zwierzęcia do kosza na śmieci. Podobnie jak w przypadku ludzi, istnieje kilka różnych metod utylizacji wiernych towarzyszy. Dość nowym, ale wartym uwagi rozwiązaniem jest kremacja.

Jak pochować swoje zwierzę?

Kremacja zwierząt co to jest

Kremacja zwierząt co to jest

Wiele osób uważa, że kot lub pies, podobnie jak człowiek, powinien być pochowany w ziemi. Właściciele samochodów rozwiązują ten problem, wyprowadzając swoje zwierzęta i zakopując je w lesie lub innym odpowiednim miejscu poza miastem. Niektórzy chowają swojego pupila na własnej działce ogrodowej. Jest to dość proste i nie drogie, ale istnieje niuans dotyczący przyczyny śmierci zwierzęcia. Czy wiesz, że? Jedna z najpopularniejszych powieści “króla horroru” Stephena Kinga, “Cmentarz zwierząt” opowiada o miejscu, które ma niesamowitą właściwość przywracania do życia pochowanych tam zmarłych z powodu indiańskiej klątwy. Zwierzę, które zmarło z przyczyn naturalnych, starości lub urazu, będzie spokojnie rozkładać się w ziemi, ale takie, które odeszło w wyniku choroby zakaźnej, może spowodować poważne problemy w późniejszym okresie. Faktem jest, że patogeny są bardzo wytrzymałe i mogą pozostawać w ziemi przez dziesięciolecia. Mogą także powodować epidemie chorób (zarówno u zwierząt, jak i u ludzi). Może się to zdarzyć, gdy zakopane szczątki zostaną wykopane przez dzikie drapieżniki lub gdy zostaną wypłukane przez wody gruntowe (co jest bardzo niebezpieczne, gdyż infekcja może dotrzeć do zbiorników wodnych, a nawet źródeł wody pitnej). Takie zagrożenia są regulowane przez prawo, dlatego martwe zwierzęta nie mogą być wyrzucane na wysypiska śmieci, do pojemników na śmieci ani zakopywane w osiedlach. Z punktu widzenia Kodeksu wykroczeń administracyjnych ciała zwierząt domowych są odpadami biologicznymi, a ich utylizacja jest możliwa na dwa legalne sposoby:

  • Pochówek na terenie cmentarzysk bydła, gdzie dezynfekcja odbywa się w specjalnych dołach.
  • Spalanie w specjalistycznych piecach w warunkach krematoryjnych.

Kremacja zwierząt to spalanie ciała w specjalnej komorze ognioodpornej. Z powodu ekstremalnie wysokich temperatur z ciała pozostaje tylko popiół, a czasami fragmenty kości. Krematoria dla zwierząt prowadzone są głównie przez prywatne kliniki weterynaryjne, państwo nie świadczy takich usług. W zależności od konkretnego przypadku usługa może obejmować eutanazję i/lub transport do krematorium.

Rodzaje procedur: plusy i minusy

Ogólna kremacja

W kremacji ogólnej spala się kilka zwierząt w tym samym czasie. Dzięki temu koszt usługi ogólnej jest około 2-3 razy tańszy od usługi indywidualnej. Wadą jest to, że nie jest możliwe, aby odebrać prochy zwierzęcia, jak to nie może być oddzielone na końcu.

Indywidualna kremacja

Jak sama nazwa wskazuje, polega na spaleniu tylko jednego ciała w jednym piecu (zwykle znacznie mniejszym niż te przeznaczone do spalania grupowego). Ten rodzaj procedury jest droższy, ale daje możliwość pożegnania się z pupilem, a następnie odebrania jego prochów. Są one oddawane w pojemniku lub (opcjonalnie i za opłatą) w specjalnej urnie. Możesz pochować swojego pupila w postaci prochów nawet w pobliżu domu – nie narusza to przepisów sanitarnych, nie stwarza żadnego zagrożenia i nie jest sprzeczne z prawem.

Co w przypadku eutanazji zwierzęcia?

Eutanazję zwierzęcia przeprowadza się w 3 etapach. Orientacyjny czas zabiegu to 20-30 minut. Pierwszym z nich jest wprowadzenie zwierzęcia do znieczulenia, gdy silny środek nasenny wstrzykuje się dożylnie lub domięśniowo. Po upewnieniu się, że zwierzak zasnął, weterynarz wprowadza drugi lek – środek zwiotczający, pod jego działaniem, w fazie bardzo głębokiego snu, aktywność serca i oddechowa organizmu ustaje. Zwierzę nie odczuwa żadnych nieprzyjemnych doznań – odczuje tylko pierwszy zastrzyk. Następnie sprawdzany jest brak oddechu i bicie serca. Osobliwość i człowieczeństwo tej metody eutanazji zwierzęcia polega na tym, że zwierzę umiera we śnie. Ważne jest, aby zrozumieć, że wprowadzenie niektórych leków bez znieczulenia prowadzi do bolesnej śmierci z powodu uduszenia, co nie jest humanitarne.

Jak wygląda ostatnie pożegnanie ze zwierzakiem ?

Aby “puścić” ukochaną istotę, ludzie często potrzebują czasu, muszą zdać sobie sprawę z faktu śmierci, zapłakać. Pożegnanie zależy w dużej mierze od tego, gdzie Twój zwierzak przeżywa swoje ostatnie chwile. Jeśli są w domu, można się z nimi tam pożegnać, a następnie wezwać ekipę weterynaryjną, która usunie ich zwłoki. Procedura jest podobna, jeśli zwierzę umiera w klinice. Jeśli przyprowadzisz swojego pupila na kremację sam, możesz pożegnać się z nim przed spopieleniem w przypadku zabiegu indywidualnego, przy czym ogólna obecność właścicieli nie jest oczekiwana. Pamiętaj, że wystarczy powierzyć ostatnią ścieżkę swojego zwierzęcia zaufanym organizacjom, które mają własne piece. Istnieje ryzyko stawienia czoła bezwstydnym oszustom, którzy zabiorą od Ciebie pieniądze i wyrzucą ciało do kosza. Pożegnanie to nie tylko czynność, przejaw żałoby, ale także wewnętrzna przemiana. Po odejściu ukochanej istoty żal prędzej czy później minie, zastąpi go lekki smutek, a później pozostaną już tylko dobre wspomnienia. Najważniejsze, aby pamiętać, że śmierć jest naturalną częścią życia i nie płakać zbyt długo, bo to zdenerwuje ukochaną osobę. Niech śpi spokojnie.

Related Post