Ile wynosi gwarancja na części samochodowe?
Natalia Roentgen Motoryzacja Ile wynosi gwarancja na części samochodowe?

Ile wynosi gwarancja na części samochodowe?



Ile wynosi gwarancja na części samochodowe?

Zamawiając części samochodowe lub odbierając naprawione auto z warsztatu, jednocześnie dostaje się potwierdzenie gwarancji na każdy z wymienionych elementów. Jednakowoż zawsze trzeba mieć na uwadze jeden i to bardzo istotny fakt, gwarancja gwarancji nigdy nie jest równa. W zależności od rodzaju części aut japońskich i koreańskich gwarancje znacząco różnią się od siebie zakresem, jaki mogą obejmować, ale ponadto również czasem trwania. Okres gwarancyjny każdej z części samochodowej uzależniony jest od naprawdę wielu ważnych czynników.

Ile wynosi czas trwania gwarancji na części samochodowe?

Warto zaznaczyć, iż okres gwarancyjny na dane części do auta nie jest regulowany żadnymi ustawami. Dlatego czas gwarancji jest tak naprawdę uzależniony tylko i wyłącznie przez producenta danych elementów zamiennych do samochodu. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale przydzielenie gwarancji nie jest obowiązkiem wytwórcy. Największa ilość gwarancji, z jaką można się najczęściej spotkać, obejmuje okres do dwóch lat. Często przypisane są one w przypadku akumulatorów, czy też amortyzatorów. A jak doskonale wiadomo, obie te części samochodowe podlegają eksploatacji, przez co po pewnym czasie konieczna będzie ich ponowna wymiana. Całkowicie inaczej wygląda sprawa z ogumieniem samochodu. To właśnie opony charakteryzują się najdłuższej trwającą gwarancją. Nikogo więc nie dziwi trzyletni okres ubezpieczenia tej części, a normą zaczynają stawać się nawet gwarancje pięcioletnie. Co więcej, istnieją firmy, które mogą pochwalić się aż siedmioletnim okresem gwarancji, a jest to dosyć dużo. Na wybrane samochodowe części Kii, zależnie od modelu, gwarancja może być dłuższa niż siedem lat, a na te, których wytrzymałość podlega w pełni naturalnym ograniczeniom, odpowiednio się skraca. Warto mieć na uwadze to, iż gwarancja wynosi:

  • na powłokę lakierową – 5 lat lub 150 000 km,
  • na akumulator – 2 lata lub 150 000 km,
  • na perforację blach nadwozia – 12 lat lub 150 000 km,
  • na części zamienne zakupione oraz wymieniane w AOS – 2 lata, bez jakiegokolwiek limitu kilometrów,
  • na fabryczne zestawy audio, centra multimedialne i nawigacje – 3 lata, lub 100 000 km.

Co również ciekawe, od momentu kupna samochodu do pierwszego przeglądu, Kia ponosi całkowitą odpowiedzialność za wszelkie wady fabryczne tarcz hamulcowych, opon, filtrów, wycieraczek, felg, żarówek i innych elementów podlegających eksploatacji wymienionych w karcie gwarancyjnej. Ponadto, należy wtedy pamiętać, że po pierwszym przeglądzie bezpłatne usługi gwarancyjne przeznaczone na wszelakie naprawy usterek owych elementów przestają obowiązywać. Aby utrzymać okres gwarancyjny na części do aut koreańskich, pojazdy wystarczy eksploatować oraz poddawać przeglądom technicznym w zgodzie ze znajdującymi się w instrukcji obsługi i książeczce gwarancyjnej zaleceniami.

Zobacz koniecznie:

Od czego zależny jest czas trwania gwarancji?

Całościowy okres gwarancji na części samochodowe do Japończyków i nie tylko, uzależnione są przede wszystkim od rodzaju elementu, a również od awaryjności. Poza tym należy wiedzieć, iż dana gwarancja może zostać uznana za prawidłową i podlegającą korekcie, jedynie w przypadku posiadania dowodu, który jednogłośnie potwierdzi zakup. Dlatego bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku zachowywania wszystkich paragonów, przynajmniej na czas, jaki obejmuje gwarancja na części do samochodu.

Wielu producentów oferując swoje towary, przestają odpowiadać za swoje części po roku, niektórzy po dwóch, czy trzech latach, a jeszcze inni dopiero po czterech. Następnie jedynie tylko za niektóre, tutaj mowa oczywiście o gwarancjach, które po takim czasie jeszcze w ogóle obowiązują. Rozbieżność bywa naprawdę duża. Tak się jednak składa, iż dopuszczalna jest możliwość, że za te części, których usterka stała się najbardziej prawdopodobna i jednocześnie kosztowna w naprawie, najdalej po upływie dwóch lat od zakupu, trzeba płacić samemu. Serwisy producenta, jak i sam rynek musi się bowiem umieć utrzymać, a sponsorem jest tu nikt inny jak klient. To proste. Z reguły, gwarancja na elementy hamulców, sprzęgła, czy też części, na których nikt nie ma wpływu, czyli świece zapłonowe i żarowe, trwają najkrócej. W Kii gwarancja na takie elementy obowiązuje do pierwszego przeglądu, zaś w Hyundai wcale. W przypadku każdego samochodu powstaje w pewnym momencie dosyć ważny spór: czy taka tam usterka amortyzatora po przejechaniu 40 tys. km jest już zużyciem, czy wręcz odwrotnie, a wadą fabryczną? Wszystko to jednak w praktyce zależne jest od pozycji producenta na rynku, ponieważ im ona lepsza, tym istnieje mniejsze ryzyko na pozytywne załatwienie reklamacji. Warto uświadomić sobie jeden fakt, za duży przegląd samochodu kompaktowego podlegającego gwarancji, kiedy dojdzie do kumulacji zużycia się kilku elementów eksploatacyjnych, można zapłacić naprawdę sporą sumę dochodząca nawet do 3 tys. zł, z czego w niezależnym serwisie nie więcej niż połowę owej sumy. Wszystko jednak niezmiennie zależy od usterkowości danego auta, jest to naprawdę bardzo ważne.

Related Post