Natalia Roentgen Motoryzacja,Usługi Jakie ubezpieczenie OC samochodu wybrać? Od czego zależy wysokość składki?

Jakie ubezpieczenie OC samochodu wybrać? Od czego zależy wysokość składki?
Jakie ubezpieczenie OC warto kupić? Od czego zależy cena tego ubezpieczenia? Te pytania często zadaje sobie bardzo wielu posiadaczy samochodów. Przy wyborze OC samochodu można skorzystać z usług brokera albo samodzielnie wybrać ubezpieczenie np.: poprzez porównywarkę. Czym warto się kierować podczas wyboru OC?

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Istnieje kilka różnych rodzajów ubezpieczeń samochodu. Jednak podstawowym ubezpieczeniem każdego pojazdu jest OC.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC, jest jedynym ubezpieczeniem, które jest obowiązkowe dla każdego  typu pojazdu poruszającego się po polskich drogach. Niezależnie czy jest to przyczepa, ciągnik rolniczy, ciągnik siodłowy, ciężarówki, naczepy, samochody osobowe, autobusy itp. Polskie ubezpieczenie OC, obowiązuje w prawie wszystkich krajach w Europie (poza krajami Europy wschodniej do których trzeba mieć wykupioną Zieloną Kartę), tym samym wyjeżdżając na zachód wystarczy posiadać samo OC pojazdu. 

ubezpieczenie-kontrola-karnaUbezpieczenie OC jest rodzajem odpowiedzialności cywilnej w związku z ruchem lądowym pojazdów. Dzięki OC, sprawca szkody komunikacyjnej nie musi płacić z własnej kieszeni za wyrządzone szkody np.: uszkodzony samochód. 

Przy tym typie ubezpieczenia należy pamiętać, iż z OC nie ma możliwości sfinansowania naprawy pojazdu, w przypadku gdy kierowca jest sprawcą szkody komunikacyjnej. Ubezpieczenie OC służy tylko i wyłącznie do naprawienia wyrządzonej szkody. Choć, niektórym kierowcom kwota ubezpieczenia OC, wydaje się być bardzo duża, to nierzadko nie wystarcza na pokrycie wyrządzonej szkody. 

Obowiązkowe OC należy wykupić w dniu rejestracji samochodu w Polsce (dotyczy to nie tylko pojazdów z zagranicy, lecz również nowych samochodów z salonu), bądź w dniu zakupu auta (jeśli nie posiada ważnego OC). W przypadku zakupu samochodu z ważnym ubezpieczeniem OC, nowy właściciel pojazdu powinien zgłosić ten fakt w ubezpieczalni. Następnie wykupić polisę na siebie. 

Kierowca, który zamierza prowadzić pożyczony samochód, to powinien sprawdzić czy pojazd posiada ważne OC. W przypadku, gdy coś się stanie, a samochód nie ma ważnego OC to sprawca wypadku może się nie wypłacić do końca życia. Jeśli pojazd nie posiada ubezpieczania OC, to odszkodowanie dla poszkodowanych wypłacane jest przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Następnie UFG ściąga całą wypłaconą poszkodowanemu kwotę, od posiadacza pojazdu oraz kierowcy, który spowodował wypadek.

Należy pamiętać, iż brak ubezpieczenia OC jest bardzo surowo karany. Obecnie wysokość kary to 5200 zł. 

Ochrona przed utratą zniżek w OC

Opłaca się wykupić ochronę przed utratą zniżek OC, jeśli kierowca planuje używać swój pojazd przez co najmniej kilka lat. Standardowo za rok bezszkodowej jazdy można uzyskać 10% zniżki. Niestety, zniżki kierowca może utracić za każdą wyrządzoną szkodę. 

Ochrona przed utratą zniżek w OC, zabezpiecza przed utratą zniżek OC przy kontynuacji ubezpieczenia OC i OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-i-ocp-przewoznika/.

NNW kierowcy

Ubezpieczenie NNW kierowcy na wypadek śmierci w wypadku komunikacyjnym, to często bardzo wysoka suma ubezpieczenia- min. 50 tys. zł. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kierowcy, który posiada np.: kredyty bądź jest głównym żywicielem rodziny. Koszt takiego NNW nie jest wysoki najczęściej wynosi ok. 200 zł.

Assistance

Bardzo często ten typ ubezpieczenia nazywany jest “ubezpieczeniem świętego spokoju”. Polisa ta gwarantuje pomoc w razie wypadku, awarii czy kradzieży pojazdu oraz oferowanie pojazdu zastępczego. Wykupienie Assistance zalecane jest tylko tym osobom , które bardzo dużo jeżdżą i nie mogą sobie “pozwolić” na bycie bez samochodu. Ten typ polisy, przydaje się również tym osobom, które nie umieją samodzielnie “zmieniać kół w samochodzie”. 

AC – auto casco

Jest najdroższe ze wszystkich polis, lecz obejmuje największy zakres. Począwszy od zniszczenia w wyniku wypadku, poprzez zdarzenia losowe takie jak powódź czy pożar. Warto posiadać ubezpieczenie AC, gdy w przypadku sytuacji losowej można utracić dotychczasowy pojazd, a brak funduszy na nowy. 

W przypadku kupna nowego samochodu, zakup polisy AC zwróci się już przy pierwszej szkodzie lub po spotkaniu np.: z sarną. 

Jak obniżyć koszt ubezpieczania AC i OC?

Wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC można obniżyć na kilka sposobów, poprzez:

  • samodzielną weryfikację ofert
  • korzystając z porównywarki ubezpieczeń
  • korzystając z ofert banków, które posiadają oferty ubezpieczeń
  • korzystanie z oferty brokera ubezpieczeń
  • udanie się do oddziału konkretnego ubezpieczyciela

Należy pamiętać, iż te same firmy ubezpieczeniowe mogą posiadać zupełnie inne oferty ubezpieczenia OC, na różnych kanałach sprzedażowych np.: bardzo często tańsza oferta polisy OC jest przy zakupie ubezpieczenia przez internet, a inna przy zakupie stacjonarnym u brokera. 

Kierowca ubezpieczając samochód powinien pamiętać, iż cena ubezpieczenia OC jest kwestią bardzo indywidualną. Na cenę polisy OC ma wpływ nie tylko wiek kierowcy, lecz także m.in. ilość wyrządzonych szkód oraz doświadczenie kierowcy (w latach). Zawsze warto porównać ceny OC, aby wybrać najtańszą opcję polisy.

Related Post