Ocieplanie wnętrz poprzez położenie dywanów lub wykładzin nie wychodzi z mody. Dzięki dużej ilości wzorów i kolorów jest możliwość dopasowania ich do różnych stylów, potrzeb i wnętrz. Często wykorzystywane nie tylko w domu, ale również w pomieszczeniach biurowych, firmach, czy innych instytucjach użytku publicznego są bardzo dobrym elementem stworzenia przyjemnej atmosfery do pracy. Jednak dywany oraz wykładziny oprócz pięknego wyglądu i spełniania swojej funkcji ocieplania i dekorowania, wymagają czyszczenia oraz prania. Jest to niezbędne dla utrzymania czystości oraz dobrego stanu przez długi czas.
Jak często prać i czyścić dywany i wykładziny?
Pierwsza w kolejności, jednocześnie najbardziej popularna metoda na oczyszczenie wykładziny https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ lub dywanu to odkurzanie. Stosuje się ją często, gdyż nie wymaga zbyt wielkich nakładów pracy oraz środków. W biurach i instytucjach jest podstawową, codzienną czynnością, ze względu na dużą ilość osób, które ją użytkują. W domu dywany i wykładziny nie muszą być tak często odkurzane, jednak, aby zachować czystość i nie dopuścić do rozmnażania bakterii, dwa razy w tygodniu to minimum przy średnim ich użytkowaniu. Dodatkowo produkty te w warunkach domowych należy prać optymalnie raz na rok lub 1,5 roku. Natomiast wykładziny, które użytkuje się w miejscach publicznych trzeba oczyszczać około 2-4 razu do roku. Tak pielęgnowane będą nie tylko w bardzo dobrym stanie wizualnym, ale także technicznym co sprawi, że będzie można je używać przez długi czas.
Pranie wykładzin na mokro
Wykładziny, które są mocno zabrudzone należy prać na mokro. Taka metoda wymaga wyłączenia powierzchni użytkowych na krótki okres czasu (około kilku godzin). Następnie po dokładnym odkurzeniu oraz podniesieniu runa, stosuje się, dla małych powierzchni, natryskiwanie środkami czyszczącymi, które się nie pienią. Po rozpuszczeniu przez nie brudu, kolejnym krokiem jest odessanie go za pomocą urządzenia natryskowego-ssącego (ekstrakcyjnego) nazywanego ekstraktorem. Posiada on także różne rozmiary i kształty końcówek dostosowanych do czyszczonej powierzchni.
Czyszczenie wykładzin na sucho
Metoda czyszczenia na sucho różni się od poprzedniej przede wszystkim tym, że nie jest wymagane wyłączanie powierzchni użytkowych w czasie pielęgnacji. Wskazana jest dla wykładzin wiskozowych lub takich, które nie mogą być prane z użyciem wody. Do jej wykonania potrzeba maszyny jednotarczowej, dyskowej (szorowarka), wyposażonej w szczotkę do wykładzin oraz zbiornik na roztwory robocze. Metoda z użyciem suchych wiórków, jest wykorzystywana w niewielkich i średnich zabrudzeniach, poprzez nanoszenie środków czyszczących szorowarką. Następnie suchy brud odsysa się kolumnowym odkurzaczem albo maszyną z dużą siła zasysania i wchłaniania, która w tym samym czasie rozczesuje włókna wykładziny. Natomiast silne zabrudzenia potrzebują usuwania przy pomocy aktywizatora do odplamiaczy lub/i krystalizacji brudu.
Domowe sposoby na czyszczenie dywanów
Czyszcząc dywany w domu mamy do dyspozycji powszechnie dostępną, bardzo dobrze działającą substancję, jaką jest ocet. Aby usunąć zabrudzenia należy w pierwszej kolejności odkurzyć dywan po czym natrzeć go roztworem octu i soli (2 łyżki soli na pół szklanki octu). Taka mieszanka skuteczna jest przy świeżych plamach lub małych zabrudzeniach. Na większe potrzeba kubka wody, łyżeczki proszku do prania oraz 2 łyżek octu, którymi pociera się zabrudzony dywan. Proces ten należy powtórzyć w przypadku niezadowalającego efektu. Innym skutecznym sposobem na odświeżenie i oczyszczenie dywanu jest soda oczyszczona, którą należy rozsypać na dywanie, pozostawiając na około 5 godzin, po czym dokładnie odkurzając. Roztwór octu i wody jest również dobrym sposobem na wywabianie plam z dywanu wełnianego. Jednak w tym przypadku powinno się pamiętać, aby plam nie trzeć tylko przykładać gąbkę lub szmatkę i “wyciągać” zabrudzenia na zewnątrz oraz nie stosować silnych środków piorących.
Pranie dywanów przy pomocy myjek ciśnieniowych
Przed przystąpieniem do prania dywanu z wykorzystaniem myjki, należy bardzo dokładnie go odkurzyć i wytrzepać. Dzięki temu suchy brud zostanie usunięty i będzie można skutecznie zacząć czyszczenie na mokro. Następnym krokiem jest rozpuszczanie plam i brudu poprzez użycie środków piorących, które to samodzielnie rozpuszcza się w wodzie i nakłada ręcznie na dywan lub rozpyla za pomocą specjalnego wysokociśnieniowego rozpylacza. Jeśli istnieją trudne do usunięcia plamy można je dodatkowo potraktować odplamiaczem. W kolejnym kroku, przy zastosowaniu wody należy bardzo dokładnie wypłukać dywan. Jest to możliwe na dwa sposoby. Jednym z nich jest ręczne płukanie, jednak wymaga ono dużo czasu i pracy, dlatego też najlepiej jest zastosować płukanie za pomocą karchera. Sposób ten jest niewątpliwie bardzo skuteczny, gdyż ciśnienie jakie podaje urządzenie wypłukuje wszelki brud i zanieczyszczenia. Następnie zostaje porządne wysuszenie dywanu poprzez powieszenie w przewiewnym miejscu lub z wykorzystaniem specjalnej suszarki.