Bartłomiej Dmitruk : Nowoczesne skarbce zastąpią tradycyjną skrytkę bankową

Skarbce i skrytki bankowe towarzyszą nam od setek lat. Kojarzą nam się ze specjalnie zbudowanym pomieszczeniem skarbcowym, najczęściej wylanym z grubego betonu, wielkimi i ciężkimi drzwiami skarbcowymi wzbudzającymi respekt oraz ze skrytkami sejfowymi otwieranymi na dwa klucze – bankiera i klienta. Wiele takich obiektów wciąż funkcjonuje na świecie i spełnia swoją funkcję.

Skarbce i skrytki sejfowe były od zawsze usługą świadczoną przez banki. Monumentalne oddziały bankowe budowane w XX wieku zazwyczaj były planowane tak, aby w piwnicach budynku znajdował się skarbiec lub skarbce. Często były to pomieszczenia przygotowane wyłącznie na potrzeby wewnętrzne banku, jak przechowywanie gotówki, czasem były oferowane jako usługa dodatkowa dla klientów w postaci skrytek sejfowych.

Wybrane banki do dzisiaj posiadają w swej ofercie skrytki sejfowe, jednak w ostatnich latach sukcesywnie zamykano skarbce bankowe w wielu krajach. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze banki likwidują oddziały bankowe i rezygnują z monumentalnych budynków na rzecz lekkich oddziałów obsługi klienta w galeriach handlowych lub budynkach biurowych. Oddziały, w których znajdowały się skarbce bankowe są zamykane a nieruchomości przekształcane i wynajmowane na inne cele. Po drugie tradycyjne skarbce bankowe były budowane wiele lat temu i najczęściej nie nadają się do modernizacji. Po trzecie regulatorzy bankowi w wielu krajach ograniczają usługi świadczone przez banki i nakazują bankom skupienie się na podstawowej działalności bankowej – kredytach i depozytach oraz obsłudze przepływów pieniężnych. Po czwarte i być może najważniejsze, usługa skarbcowo – depozytowa świadczona przez banki jest niedostosowana do oczekiwań i wymagań klientów. Chodzi w szczególności o dyskrecję i poufność, dostępność skarbca brak ubezpieczenia i niekompletną obsługę klienta.

Zobacz także:

 

Od kilkunastu lat skarbce zaczęły być budowane i obsługiwane przez prywatnych operatorów spoza sektora bankowego. Są to coraz częściej wyspecjalizowane firmy, które budują nowoczesne obiekty skarbcowe i oferują najwyższej jakości usługę i obsługę klienta.

Jak powinien wyglądać i działać nowoczesny skarbiec? Przede wszystkim obiekt skarbcowy powinien być certyfikowany i posiadać odpowiednią klasę bezpieczeństwa. Dzisiejsze skarbce są wykonywane w lekkich technologiach i składane z modułów podobnie jak prefabrykowane budynki. Są przy tym dużo bardziej wytrzymałe i bezpieczne od skarbców betonowych, wykonanych w technologii tradycyjnej. Każdy prawdziwy skarbiec ma nadaną klasę bezpieczeństwa według norm danego kraju lub regionu u powinien posiadać ważny certyfikat jednostki certyfikującej tego typu obiekty.

Nowoczesny skarbiec powinien zapewniać identyfikację klienta opartą o nowoczesne metody pozwalające na bezbłędne potwierdzenie tożsamości i zapewniające bezpieczeństwo dostępu do skarbca i skrytki sejfowej. Jedną z najbardziej zaawansowanych, nowoczesnych metod identyfikacji, o wysokiej klasie bezpieczeństwa i praktycznie nie do podrobienia jest biometria. Biometria dłoni i twarzy weszła już na stałe do naszej codzienności, głównie dzięki telefonom komórkowym (face ID i touch ID). Obecnie zaczyna nam towarzyszyć w wielu sytuacjach i coraz częściej jest stosowana przez rządy do identyfikacji obywateli np. dowód czy paszport biometryczny.

Nowoczesna usługa skarbcowa, to stały i praktycznie nieograniczony dostęp do skarbca i skrytki depozytowej. Nowoczesne skarbce zapewniają dostęp dla klientów 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Jest to o tyle istotne, że w sytuacjach krytycznych takich jak pandemia, stan wyjątkowy czy wojna, skarbiec powinien być dostępny dla swoich klientów i być przygotowanym na scenariusze krytyczne. Nowoczesny obiekt skarbcowy to obiekt autonomiczny, który jest dostępny w trybie ciągłym.

Nowoczesna usługa skarbcowa to zapewnienie odpowiedniej dyskrecji i poufności. Obiekt powinien zapewniać odpowiednią dyskrecję i ograniczać kontakt klientów oraz kontakt z personelem czy ochroną. Klienci cenią sobie dyskrecję a w dobie pandemii koronawirusa, bardzo istotny jest element bezpieczeństwa i ograniczenie kontaktów z obsługą.

Ostatni bardzo istotny element profesjonalnej usługi skarbcowo-depozytowej to ubezpieczenie. Właściwie przygotowana polisa skarbcowa powinna zabezpieczać każdą skrytkę od wszelkich ryzyk w ramach ustalonych limitów. Najlepsze skarbce oferują ubezpieczenie każdej skrytki do określonej kwoty bez ujawniania zawartości. Jest to jedna z zasadniczych różnic w ofercie profesjonalnego skarbca od skarbców bankowych, które zazwyczaj nie oferują żadnego ubezpieczenia.

W Polsce nowoczesną usługę oferuje firma Safebox24 prowadzona przez dwójkę pomysłodawców a zarazem małżeństwo – Joannę i Bartłomieja Dmitruk. Marka Safebox24 oferuje nowoczesny obiekt skarbcowy w Warszawie i buduje kolejne zaawansowane obiekty w wybranych miastach w Polsce. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie safebox24.pl

Polecamy:

  1. Bartłomiej Dmitruk dla Forbes
  2. Bartłomiej Dmitruk – DealDone